Skip to main content

Google’ın yapay zekaya sahip yeni akıllı kamerası Clips, satışa çıktı. Detaylar haberimizde…

Geçtiğimiz Ekim ayında tanıtılan Google’ın yapay zeka destekli yeni kamerası Clips, satışa sunuldu. Clips yapay zekadan yararlanarak ilginç gördüğü anların fotoğraflarını çekiyor ve sahibinin bundan haberi bile olmuyor. Bu da cihazın güvenlik ve mahremiyet konusundaki soruları beraberinde getirmiş, hatta kamerayla ilgili düşüncesini Twitter’dan paylaşan Elon Musk, attığı tweet’te “Bu (Clips) hiç de masum görünmüyor” ifadesini kullanmıştı.

Clips satışa sunuldu
Google’ın merak edilen yeni kamerası 249 dolarlık fiyatıyla satışa sunuldu. Cihazı şu anda satın almak isteyen kullanıcılar bekleme listesine yönlendiriliyor. Engadget’ın haberine göre, cihaz için sipariş verenler için teslim tarihi 27 Şubat ile 5 Mart tarihleri arasında gösteriliyor.

Güvenlik ve mahremiyet konularında tartışma yaratacak Google Clips, 12MP’lik kamerasıyla çevresini tamamen algılayabilme özelliğine sahip.  Saniyede 15 karelik kayıt yapabilen bu cihazın her yapay zekada olduğu gibi öğrenebilme yeteneği var. Çalışma prensibini belli bir süre sonra sizin istekleriniz doğrultusunda ayarlayabilen cihaz, önemli anları kayıt altına alabiliyor.

Görsel kaynak: THE VERGE