Skip to main content

Google bugün, Grimm Kardeşler’in masallarının 200’üncü yıl dönümünü kutluyor Google doodle’da bugün Grimm Kardeşler’in Kırmızı Başlıklı Kız masalı yer alıyor.  22 karede anlatılan masal, genel bilinen versiyonuyla yer alıyor. Google…

Google bugün, Grimm Kardeşler’in masallarının 200’üncü yıl dönümünü kutluyor

Google doodle’da bugün Grimm Kardeşler’in Kırmızı Başlıklı Kız masalı yer alıyor. 
22 karede anlatılan masal, genel bilinen versiyonuyla yer alıyor. Google üzerinden anlatılan masalın sonu yine mutlu fakat biraz farklı bitiyor; kurt boğularak ölmek yerine doodle’da hapse giriyor, büyük anne ve torunu kurtuluyor.
 
Asıl adları Jacob Grimm ve Wilhem Grimm olan Grimm Kardeşler; Alman şiirlerini, efsanelerini ve masallarını derleyip, 1812’de Çocuk ve Yuva Masalları (Kinder und Haus Hausmärchen) adı altında yayınladılar. 
Kırmızı Başlıklı Kız, küçük bir kız ile kurt arasındaki olaylara dayanan masalın kaynağı sözlü edebiyat olup, masal tarih içinde pek çok değişikliğe uğradı. Hikâyenin bilinen hâli Grimm Kardeşler tarafından 19’uncu yüzyılda yazıya geçirildi. 
Grimm Kardeşler’in diğer eserleri arasında; Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler, Külkedisi, Rapunzel, Hansel ve Gratel, Uyuyan Güzel, Fareli Köyün Kavalcısı ve Çizmeli Kedi yer alıyor. 
Dünyanın her yerinde tanınan Kardeşler’in, Alman dilini bütün detaylarıyla inceledikten sonra dilin bugünkü konumunu almasında da büyük katkıları oldu.