GERÇEK ZAMAN

Erdem Akın Temel | 13.06.2022 - 14:35

Google, yapay zekânın bilinç kazandığını iddia eden mühendisi ücretli izne ayırdı

Blake Lemoine, Google’ın geliştirdiği yapay zekânın bilinç kazandığı açıklamasında bulundu; şirket bu iddiaya karşı çıkmakla kalmadı, Lemoine'i ücretli izne ayırdı.

Google’ın Responsible AI bölümünde kıdemli bir yazılım mühendisi olarak görev alan Blake Lemoine, Google tarafından geliştirilen bir yapay zekâ uygulamasının bilinç kazandığını açıklamıştı. Lemoine, Google tarafından ücretli izne ayrıldığını duyurdu.

LaMDA (Language Model for Dialogue Applications, Diyalog Uygulamaları için Dil Modeli) adlı yapay zekâ modelinin kendi hakları ve robotik alanının etik ilkeleri hakkında ikna edici yanıtlar vermesi üzerinde Nisan ayında şirket yöneticileri ile “LaMDA bilinçli mi?” başlıklı bir doküman paylaşan Lemoine, bu dokümanda LaMDA ile diyaloglarına yer vermişti. Lemoine, şirket tarafından ücretli izne ayrıldıktan sonra konuşmaların deşifrelerini Medium’da bir makale olarak da paylaştı.

The Guardian’ın haberine göre, Google’ın Lemoine’i izne ayırmasının altında yatan neden Lemoine’in şirketin gizlilik ilkelerini ihlal etmesi. Lemoine’in Google’da etik dışı gelişmeler yaşandığı gerekçesiyle yetkililerle görüştüğü ve bir avukat ile yapay zekâ sistemini temsil etmesi için anlaştığı bilgileri paylaşıldı.

Google, LaMDA’nın bilinçli olmadığını söylerken; Lemoine’in Medium linkini paylaştığı tweetinde yazıyı bir iş arkadaşı ile diyalogları olarak nitelendirmesi, kendisinin akıl sağlığının yerinde olmadığı düşüncelerine yol açtı.

Lemoine, Google ile yolları ayrılsa bile yapay zekâ üzerine çalışmaya devam etmek istediğini belirtiyor.

Kaynak: Google suspends engineer who claims its AI is sentient – The Verge