Skip to main content

Google, 11 Ağustos itibarıyla Stalkerware olarak isimlendirilen izleme teknolojili reklamları engelleyeceğini duyurdu. Detaylar haberimizde…

Google, reklam politikalarıyla ilgili önemli bir karar aldı. Dünyanın coronavirus ile mücadele ettiği günlerde hem reklam hem de gizlilik politikalarını güncelleyen Google, birçok dev şirket gibi maske reklamlarını tamamen engelleme kararı almıştı. Şimdi de reklamlar konusunda yeni bir dönemi başlatacak olan şirket, 11 Ağustos’tan itibaren Stalkerware olarak bilinen izleme teknolojili yazılım ya da donanımları tamamen engelleme kararı aldı.

Google takip teknolojilerinin reklamına izin vermeyecek

Google, yeni aldığı karar ile kullanıcılarının izinsiz bir şekilde takip edilmesinin önünü kesmeyi amaçlıyor. Şirket bu bağlamda; telefon takip etme programı, konum takip etme programı ve WhatsApp takip etme programı gibi yazılımlar için hazırlanan reklamları artık yayınlamayacak. Google, aldığı kararla ilgili olarak, “Casusluk yapmak adına kullanılan kameraların, ses kaydedicilerin ve benzeri ekipmanların tanıtımını yapan ve bir kişinin rızası olmadan o kişinin yazılarını, tarayıcı geçmişlerini, telefon görüşmelerini ve konum bilgilerini kayıt altına alan kötü amaçlı yazılımların yayılmasını sağlayan reklamlar, 11 Ağustos 2020 tarihinden itibaren kurallara aykırı olacak ve bunların kullanımı yasaklanacak.” açıklamasında bulundu.

Google’dan verilen bilgiye göre, bu politikayı ihlâl eden hesaplar askıya alınacak. Bunun dışında özel soruşturmalar için hazırlanan izleme programları ve tanıtımlarının yayımlanmaya devam edeceği belirtildi.