Skip to main content

Sandy Kasırgası, Google Kriz Haritası’nda yer alıyor.  Google; ABD’de hayatı felç eden Sandy Kasırgası mağdurlarına yardımı olacak bir kriz haritası oluşturdu. Sandy Kasırgası sonrası 29 Ekim’den beri (dün) ABD’nin Doğu…

Sandy Kasırgası, Google Kriz Haritası’nda yer alıyor. 
Google; ABD’de hayatı felç eden Sandy Kasırgası mağdurlarına yardımı olacak bir kriz haritası oluşturdu.
Sandy Kasırgası sonrası
29 Ekim’den beri (dün) ABD’nin Doğu Yakası ve orta kesimlerini vuran kasırga sonrasında; ülke genelinde 6,2 milyon insan karanlıkta kaldı,15 bin uçak seferi iptal edildi. Kıyı kesimininde yer alan kentlerde büyük hasar oluşturan kasırgada ölen kişi sayısı New York Times’a göre; en az 15 kişi.




Isaac Kasırgası’nda da bir benzeri kullanılmıştı
Google, daha önce de böyle bir teknoloji kullanımına izin vermişti. Ağustos ayında yaşanan Isaac Kasırgası’ndan kurtulanlar da kasırgayı tespit etmek, kamu alarmlarını takip etmek ve sığınacak yer bulmak için benzer bir kriz haritasını kullandılar. 
Sandy haritası, bu durumdan pek farklı değil. Halka; kasırganın izlediği yol, hava durumu tahmini, tahliye alanları, yüksek rüzgar olasılık alanları ile ilgili bilgi veriyor ve etkilenen alanları çevreleyen web kameralarıyla bağlantı kurma olanağı sağlıyor. 
Sandy Kasırgası Google Kriz Haritası’na buradan ulaşılabilir.

Uzaydan görüntüler

NASA, Sandy Kasırgasının uzaydan çekilen görüntülerini paylaştı.