Skip to main content

Google Play Books, kendi Android uygulamasına online okuma deneyimini zenginleştirmek üzere tasarlanmış yeni özellikler ekledi. Uygulama; kelime çevirisi, vurgulama, not alma işlevini ve coğrafi bilgi ve tanımlar için pop-up bilgi…


Google Play Books, kendi Android uygulamasına online okuma deneyimini zenginleştirmek üzere tasarlanmış yeni özellikler ekledi.
Uygulama; kelime çevirisi, vurgulama, not alma işlevini ve coğrafi bilgi ve tanımlar için pop-up bilgi kartlarını içeriyor.
Ayrıca sepya tonunda ekran seçeneğini de sunuyor ve kullanıcıların Japonca kitapları okumasına imkan tanıyor. Okuma kolaylığını sayfaları sağdan sola çevirerek ve dikey metinde sağdan sola sayfa düzeninde sağlıyor.
Bilmediğiniz bir sözcük ya da yerin üzerine tıklayarak mini bilgi kartını ekrana çağırabilirsiniz.
Google Play Ürün Müdürü Xinxing Gu, özellikleri tanıtan resmi Android ekibi blogunda “Yeni eklentiler, daha iyi kitap keşfetmenize ve okuduğunuzu anlamanıza yardımcı olacak.” şeklinde yazdı.


Çeviri özelliği
Çeviri özelliğinde önce bir kelimeyi seçip sonra başka bir dilde görüntülendiğini görmek için ekranın en üstünde yer alan bir eylem çubuğunun kullanılması öneriliyor.  
Bunu metnin tümü için değil de deyimler ya da kişisel sözler için yapabilirsiniz.
Google Play Books, aldığınız notları bulut tabanlı içeriği sayesinde telefon, tablet ve İnternet arasında, senkronize hale getiriyor.
Gu, yazısında bu özelliklerin okumayı daha eğlenceli ve verimli hale getireceğini umduklarını belirtti.
 (Kaynak: Mashable)