Skip to main content

Dün kendi blog sayfasında duyuru yapan Google, gizlilik ve kullanım koşullarında ‘bazı değişiklikler’ yapacağını söyledi. 2010 yılında yapıkları değişikliklere rağmen halen farklı ürünleri için geçerli olan 70 gizlilik belgesine sahip…

Dün kendi blog sayfasında duyuru yapan Google, gizlilik ve kullanım koşullarında ‘bazı değişiklikler’ yapacağını söyledi.

2010 yılında yapıkları değişikliklere rağmen halen farklı ürünleri için geçerli olan 70 gizlilik belgesine sahip olduklarını bildiren şirket, sunacakaları yeni gizlilik ilkeleri ile çoğu ürünleri için geçerli olacak ve anlaması daha kolay yeni bir bildiri yayınlayacaklarını açıkladı. Bu şekilde yaklaşık 60 farklı ilkeyi tek bir açıklama içinde toplayarak internet için oldukça ‘standart’ olan bu yaklaşıma ayak uyduracaklarını söyledi.

Gizlilik koşullarındaki bu değişim ile Google’ın farklı ürünlerini kullanan kişilerin bilgileri şirket tarafından birleştirilerek kullanılabilinecek. Bu değişimler kısaca ‘tüm ürünlerimiz arasında size tek bir kişi muamelesi yapacağız’ diye özetleniyor. Örneğin YouTube hesabı ile oturum açmış bir kişiye, Google+ hesabında verdiği bilgiler doğrultusunda reklam sunulabilinecek.

Bunun yanı sıra kullanım koşullarını da daha anlaşılır olması için yeniden kaleme alan Google, koşullarda yer alan maddelerin sayılarını da azaltıyor.

Son olarak şirket, kullanıcılarının kendi bilgilerine sahip olduklarını, kişisel bilgileri asla başka kişilere ve ya kurumlara satmayacağını ve şeffaflığını korumaya devam edeceğini de değişmeyen ilkeleri olarak sıralıyor.

Bu değişimler sizi etkileyecek mi?