Skip to main content

Avrupa Birliği ülkelerinin internet kullanıcılarına yeni bir internet yasası getirilmek isteniyor. Avrupalı hukukçuların  Çarşamba günü sundukları yasa tasarısı internette ‘unutulma hakkı’ ve ‘veri taşıyabilme hakkı’nı içeriyor. Eğer yasa kabul edilirse,…

Avrupa Birliği ülkelerinin internet kullanıcılarına yeni bir internet yasası getirilmek isteniyor. Avrupalı hukukçuların  Çarşamba günü sundukları yasa tasarısı internette ‘unutulma hakkı’ ve ‘veri taşıyabilme hakkı’nı içeriyor.

Eğer yasa kabul edilirse, tüm Avrupa Birliği ülkelerinin internet kullanıcıları Facebook ve Google gibi sitelere girmiş oldukları bilgilerini sildikten sonra sistemden tümden kalkmasını gerektirecek. Bunun yanı sıra, herhangi bir suç işlemediği takdirde kullanıcılar istedikleri şekilde sitelere girmiş oldukları bilgileri başka sitelere kolayca taşıyabilecekler.

Yasaya uymayan şirketler ise ceza olarak 1 milyon Euro ve ya senelik ürün değerlerinin yüzde 2’sini ödemek zorunda kalabilecekler.

Avrupa Birliği’nin adalet bakanlarından Viviane Reding bu yasa ile internet üzerinden paylaştıkları görsel ve bilgilerin sonuçlarını tam olarak kestiremeyen  çocuk ve genç yetişkinleri korumayı amaçladıklarını bildirdi.

Sizce Facebook ve ya Google bu yasaya nasıl bir tepki gösterecek?

Kaynak: mashable.com