Skip to main content

Google, Hangouts uygulamasına desteğini sonlandırdı. Şirket, kullanıcılarını Chat adlı uygulamayı kullanmaya davet ediyor.

Bir süredir Hangouts’a desteğini keseceğini belirten ve Hangouts kullanıcılarını Chat’in tarayıcı ve mobil uygulamalarını kullanmaya teşvik eden Google, Hangouts hizmetini tamamen sonlandırdı. Google, Hangouts’un Android ve iOS uygulamalarına olan desteğini Temmuz ayında kesmişti. Hangouts’un tarayıcı uygulaması da aynı kaderi paylaştı.

Google, bir dönem iş dünyası için sunduğu Chat uygulamasını genel kullanıma açarken, Chat’in Hangouts’un sahip olmadığı pek çok gelişkin özelliği sahip olduğunu da aktardı. Google Chat kullanıcıları, diğer kullanıcılar ile Dokümanlar, E-Tablolar ve Slaytlar dosyalarını Chat ekranının yanında paylaşabilecek, aynı anda birlikte düzenleyebilecekler. Chat, Spaces entegrasyonu ile kullanıcıların iş bölümü yapmalarına ve konu odaklı sohbetler gerçekleştirmelerine olanak sağlayacak; Gmail entegrasyonu ile e-posta üzerinden gerçekleşen sohbetlere erişimi kolaylaştıracak.

Hangouts konuşmalarını saklamak isteyen kullanıcılar Takeout uygulamasını kullanarak bu konuşmalarını indirebilecekler. Fakat konuşmaların ne zamana kadar indirilebilecekleri bilinmiyor.

Öte yandan, bu haber ile birlikte Google’ın sohbet uygulamaları konusundaki kafa karışıklığı bir kez daha sosyal medyada gündem oldu.

Meta’da görev alan Tom Gara adlı Twitter kullanıcısı, Google’ın sürekli değişen, birleşen ve yer değiştiren Hangouts, Duo ve Meet uygulamalarının hikâyesini esprili bir tweet zinciri ile paylaştı.

Yatırımcı Benedict Evans ise Google’ın uygulama mağazalarında hem Google Meet hem de Google Meet (original) adlı iki uygulamaya sahip olduğuna değinerek, Google yöneticilerinin karışıklığı gidermek için bir grup araması gerçekleştireceklerini, fakat kimsenin hangi uygulamayı kullanacağını bilemeyeceğini söyleyerek Google’ın kafa karışıklığına dikkat çekti.