TEKNOLOJİ

Burcu Şahin | 11.04.2017 - 10:57

Google “haber doğrulama” sistemini (fact check) başlatıyor

Google, haber doğrulama hizmetini birkaç pilot ülkeden sonra Türkiye'de de hayata geçirecek. Detaylar haberimizde...

Google, haberler bölümündeki yalan haberlere çözüm aradığı uzun zamandır bildiğimiz bir konu. Gelen haberlere göre Google yeni denetleme mekanizmasıyla yalan haberlerin önüne geçmek için ilk adımı attı.

Google Arama Motoru’nun yeni Fact Check (Bilgi Doğrulama) aracı sayesinde kullanıcılara haberlerin doğruluğunu anında gösterecek. Arama sonuçlarında doğru, yanlış, karışık, ispatlanamadı gibi ifadeler olacak. Ekim ayından beri ABD’de test edilen özellik kısa süre içinde global olarak etkin olacak.

Etiketlenen haberlerde “Fact check by X” yani “Gerçeklik kontrolü X tarafından sağlandı.” gibi bir ibare yer alıyor.

Google tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada da, “Bu yeni etiket her arama sonucunda görülmeyecek ve haberlerin doğruluğunun kontrolü kesinlikle Google tarafından sağlanmayacak. Üçüncü parti olarak adlandırılan şirket ya da şahıslar bu kontrolleri sağlayarak, okuyuculara daha doğru bilgiyi ulaştırabilmek için uğraşacak.” ifadelerine yer verildi.

Google yetkilileri ayrıca, yeni sistemin tam olarak doğru çalışması için zamana ihtiyacı olduğunu belirtiyor. Sistem devreye girer girmez, kullanıcılar haberin doğru ya da yanlış olarak tanımlanıp tanımlanmamasıyla ilgili kullanıcı deneyimi kapsamında geribildirim yapabilecek. Google, gelen öneri ve bildirimleri birleştirerek algoritmasının daha güvenilir olmasını hedefliyor. Google aramalarında her sonuca ulaşılabildiği için algoritma ayrıca geriye dönük içerikleri de inceleyecek.