START UP

H.Kerem Fındık | 11.04.2017 - 10:04

Girişim ekosistemine ilk çeyrekte 19 milyon dolar yatırım

Türkiye’nin girişim ekosistemi ilk çeyrek yatırımları bir önceki döneme göre yüzde 51 artarak 19 milyon doları buldu.

Girişim ekosistemi araştırmalarıyla tanınan Startups.Watch, 2017 ilk çeyreğinde gerçekleşen girişim ekosistemi yatırım rakamlarını açıkladı. Buna göre bu yılın çeyreğinde 23 girişim 19 milyon dolar yatırım aldı. Bir önceki çeyrekte 12,9 milyon dolar yatırım alan girişim ekosistemi 2017’nin ilk çeyreğinde bu rakammı yüzde 51 artırarak 19 milyon dolara çıkardı.

Abonesepeti, Banamama, Blindid, Buldumbuldum, ButikGez, CepteTamir, Evdekibakıcım, Evreka, Garajsepeti, İnovatink, Insider, Iugo, Iyzico, Jestiniyap, Jetract, MagSpin, Peoplise, Qumpara, Reztoran, Sinemia, Startsub, Tarfin ve Vispera 2017’nin dikkat çeken yatırım alan girişimleri arasında yer aldı.

Avrupa’da yatırımlar yavaşladı

Avrupa’da 2017’nin ilk çeyreğinde bir önceki seneye göre yatırım sayısında yüzde 27, yatırım miktarında yüzde 18 düşüş gerçekleşti. Brexit nedeniyle ülkeler İngiltere’ye tepkili olsalar da girişimlere yatırım konusunda İngiltere birinciliği kimseye kaptırmadı. Sadece 3 ayda milyar dolar yatırım toplayan İngiliz girişimleri Silikon Vadisi’nden sonra Avrupa’nın göz bebeği konumunu korumaya devam etti. Türkiye, Doğu Avrupa’nın Polonya ile beraber en büyük girişim ekosistemi olurken, Yunanistan, Bulgaristan, Romanya’da neredeyse Türkiye’nin 10’da 1’i kadar bile yatırım yapılmadı.

Türkiye Orta Doğu’nun girişim merkezi olmaya devam etti

Orta Doğu’da ise Türkiye İsrail’den sonra en büyük girişim ekosistemi pazarını olmaya devam etti. Türkiye’ye en yaklaşan ülke ise ilk çeyrekte 2 milyon dolar yatırım toplayan Lübnan oldu.

Ünlüler girişimlere yatırımı sevdi  

Türkiye’de son iki yıldır artan tohum yatırım sayısı bu yıl da artış gösterdi. Yatırımların büyük çoğunluğunu tohum yatırımlar oluştururken milli basketbolcu Sinan Güler ve sanatçı Mustafa Sandal melek yatırımcılar arasına katılan ünlüler oldu. Mustafa Sandal Jestiniyap, Sinan Güler ise Inovatink adlı girişimlere yatırım yaparak dikkat çekti.

Kurumlar kendi alanları dışına çıkmaya devam ediyor :

Tüm dünyada yatırım trendleri konusunda ilginç gelişmelerle karşı karşıyayız. 2017’nin ilk çeyreğinde bankalar yapay zeka ve büyük veri konusuna, otomotiv sektörü yapay zeka ve endüstri 4.0 üzerine yatırımlarını artırdı. Telekom şirketlerinin yatırım yaptığı alanlar ise finans teknolojileri, büyük veri ve endüstri 4.0 üzerine yoğunlaşıyor. Rapora göre ABD, Çin ve İngiltere ise finans teknolojilerine en çok yatırım yapan ülkeler oldu.

Yatırımların yükselme yönündeki hareketi devam ediyor

Konuya ilişkin bir değerlendirme yapan Startups.watch Kurucu Ortağı İhsan Elgin, “Türkiye’de girişimlere yönelik yatırımlara baktığımızda 2016 yılının yüzde 43’lük büyümeyle kapanmasından sonra, bu yılın ilk çeyreğinde de artma eğiliminin devam ettiğini, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 51 gibi yüksek bir oranla büyüme gerçekleştiğini görüyoruz” diyor.