Skip to main content

Google Doodle’da yer bulan Fransız fizikçi, ışık hızını ölçmesi ve sarkaç deneyimiyle tanınıyor.

Google’ın son doodle’ı Fransız fizikçi ve dünyanın kendi etrafında döndüğünü kanıtlayan sarkacın mucidi Jean Bernard Leon Foucault’un doğumgününü kutluyor. Dünyanın döndüğünü kanıtlayan Foucault sarkacı 1851 yılında tanıtıldı.

Foucault ayrıca ışık hızının ilk ölçümlerini gerçekleştirdi ve endüksiyon akımını keşfetti. Kimi zaman Foucault akımı olarak da bahsedilen endüksiyon akımı ise iletkenler içinde magnetik alanın değişmesiyle elektrik akımları başlatılıyor.

Guardian’ın haberine göre; 1819 Paris doğumlu Foucault, önce tıp eğitimi sonrasında ise bölümünü fizik olarak değiştirdi. Çalışma arkadaşı fizikçi Hippolyte Fizeau ile birlikte güneş ışığının yoğunluğu üzerine araştırmalar yaptı. Foucault, adını ise Paris’te 1851 yılında bir bina kubbesinden 67 metrelik 28 kg sarkacın sarkıttığı gösteri sonucu duyurdu.

Dünyayı hesaba katarak hareketin düzlemi, saat yönünde yavaşça döndü. Gerçekleştirilen deney, Avrupa’dan ABD’ye kadar bir sarkaç hareketini ortaya çıkarmış oldu. Atlantik’in her iki yanındaki büyük kentlerde ‘Foucault sarkaçları’ olarak anılan sarkaçlara ilgi büyüktü. Büyük bir kitle olayı gözlemlemek için düzeneğin bulunduğu yere gitti.

Eiffel Tower’da isimleri kazınan 72 Fransız bilim insanları, mühendisler ve matematikçiler arasında yer alan fizikçi Paris’te 1868 yılında öldü.