Skip to main content

Coronavirus gundemiyle beraber 200 milyon kullanıcıya ulaşan video konferans uygulaması Zoom, Google’ın yaptığı son açıklamayla çalışanlarına yasaklandı.

Ülkemizde de tüm dünyada olduğu gibi coronavirus günlerinde popülerlik kazanan video konferans uygulaması Zoom, son günlerde veri güvenliği ve gizlilik uygulamalarıyla ilgili aldığı eleştirilerle gündemde. Salgın nedeniyle evde kalan milyonlarca insanın iş toplantıları, uzaktan eğitim ve sosyalleşmek için çok büyük ilgi gösterdiği Silikon Vadisi şirketi kısa süre içerisinde coronavirus pandemisinin en çok konuşulan figürlerinden biri haline geldi. Zoom’daki trafiğin hızlı artışı beraberinde güvenlik ve gizlilik problemlerini de getirmeye başladı. Zoom’un iOS uygulamasının Facebook’a analiz verileri aktarması ve bu konuda hiçbir açıklama yapmaması geçtiğimiz haftalarda bir Zoom kullanıcısının şirkete dava açmasına neden oldu. Bu endişelerden dolayı çalışanlarına Zoom’u yasaklayan şirketler arasına Google da girdi.

Şirket, bilgisayarlarında Zoom uygulaması olan tüm çalışanlara bir e-posta gönderdi ve uygulamanın “güvenlik açıkları” nedeniyle bu hafta çalışmayı durduracağını söyledi. Yetkililer ayrıca çalışanların kurumsal bilgisayarlarında bu uygulamayı çalıştırmasının şirket hesaplarına zarar vereceğini belirtti. Bununla beraber Zoom uygulamasını kullanmaya devam etmek isteyen çalışanların bunu web tarayıcısı veya kişisel mobil cihazları üzerinden yapmaya devam edebilecekleri bilgisi paylaşıldı.