Skip to main content

Google çalışanları, toplu işten çıkarmalar hakkında Sundar Pichai’ye gönderdiği mektupta “Kötülük etme” diye yazdı.

Google çalışanları, CEO Sundar Pichai’ye açık bir mektup yazarak işten çıkarmaların daha iyi ele alınmasını istedi. Mektupta, işten çıkarılan personelin, iş arkadaşlarıyla vedalaşmalarına izin verilerek şahsen bilgilendirilmesi talep edildi.

Yazdığı mektupta çalışanlar, şirketin yeni işe alımları dondurmayı düşünmesini, açık pozisyonlar için işten çıkarılanlara öncelik vermesini, ayrıca çalışanların ebeveynlik ve ölüm izni gibi programlanmış izinlerini tamamlamasına izin vermesini istedi.

1400’den fazla çalışan tarafından imzalanan mektupta küresel işten çıkarmalar hakkında “İşçilerin sesleri hiçbir yerde yeterince dikkate alınmadı ve biz işçiler olarak birlikte tek başımıza olduğumuzdan daha güçlü olduğumuzu biliyoruz” diye yazıldı.

Google’ın çatı şirketi Alphabet’in CEO’su Sundar Pichai, 20 Ocak’ta çalışanlara e-posta göndererek şirketin yaklaşık 12 bin kişiyi işten çıkardığını ve şirketi buraya getiren kararların tüm sorumluluğunu üstlendiğini söylemişti.

Kaynak: Read the letter Google employees sent to Sundar Pichai about mass layoffs that tells him: ‘Don’t Be Evil’ – Business Insider