Skip to main content

Google Bilim Fuarı’nda bu yıl, bölgesel finalist olarak seçilen projeleri arasında Türkiye’den beş finalist proje yer alıyor

Dünyanın dört bir yanındaki parlak beyinleri dünyayı değiştirecek fikirlerini paylaşmaya davet eden Google Bilim Fuarı 2015’te aylar süren  değerlendirmelerin ardından bu yılın 90 bölgesel finalisti belli oldu.

Bu yılın bölgesel finalist olarak seçilen projeleri arasında Türkiye’den de beş finalist proje yer alıyor.

Bölgesel finale kalan 90 genç bilim insanı 21 Eylül’de Mountain View California’da düzenlenecek ödül törenine katılacak 20 global finalist arasında yer almak için yarışacak.

Ödüller

Ödüller arasında Scientific American ve Google’dan 100 bin dolarlık burs ve sınıf yardımı, Galapagos Adaları’na National Geographic Gezisi, Danimarka’daki merkezinde LEGO tasarımcılarını ziyaret etme fırsatı ve Virgin Galactic’in Mojave Havacılık ve Uzay Merkezi’ndeki yeni uzay gemisi turu yer alıyor.

Bu yıl ayrıca İlham veren Eğitimci Ödülü’nün yanı sıra çevre veya sağlık sorunlarına yönelik bir proje için Toplumsal Etki Ödülü de verilecek.

Google Bilim Fuarı 2015’te yerini alan Türkiye’den 5 finalist proje:

  • ‘Kaçınılamaz atıkların doğal antianjiojenik’lere dönüştürülmesi (TED Ankara Koleji – Sema Akkurt)
  • ‘Yaraları iyileştiren sprey’ – Yaraların iyileştirilmesinde mezenkimal kök hücre ve epitel doku hücrelerinin kullanımı (TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi – Cem Buğra Kabaoğlu)
  • Elektrospinning yöntemi ile üretilen nanomanyetit katkılı nanolif ile elektromanyetik dalgalardan korunma kalkanı (TED Antalya Koleji – Gaye Satılmış – Alper Yılmaz)
  • Görme engelliler için tasarlanmış pasif RFID tabanlı akıllı sinyalizasyon ve navigasyon sistemi (Özel Ege Lisesi – Berker Alpöz, Mustafa Emin Tos)
  • Küresel olmayan astronomik cisimler için iniş sistemi tasarımı projesi (Özyeğin Üniversitesi – Metehan Emlik)

Google Bilim Fuarı 2015’te yerini alan ülkemizden beş finalist projenin detaylarına şuradan ulaşabilirsiniz.

Fotoğraf: Flickr kullanıcısı Kari