Skip to main content

Google yöneticileri, çalışanlarına Bard adlı chatbot’un yanıtlarını düzeltmeleri için yapılması ve yapılmaması gerekenleri içeren bir belge gönderdi.

CNBC’nin haberine göre Bard’ın doğruluğunu artırmak isteyen Google, çalışanlarından yardım istiyor. Google’ın araştırmadan sorumlu başkan yardımcısı Prabhakar Raghavan’ın personele bir e-posta göndererek, iyi bildikleri konularda Bard yanıtlarını yeniden yazmalarını istediği belirtildi. Raghavan, chatbot’un “en iyi örnek alarak öğrendiğini” ve onu gerçek yanıtlarla eğitmenin, doğruluğunu artırmaya yardımcı olacağını söyledi. CNBC’nin görüntülediği e-posta, çalışanların Bard’ı test ederken yanıtları nasıl düzeltmeleri gerektiğine ilişkin talimatların yer aldığı, yapılması ve yapılmaması gerekenler sayfasına bir bağlantı içeriyordu.

Google, yapılması gerekenler konusunda çalışanlarına Bard’ın vereceği yanıtları “kibar, rahat ve cana yakın” tutmaları talimatını verdi. Ayrıca, yanıtların birinci şahıs bakış açısıyla ve tarafsız bir tonda olması gerektiğini söyledi.

Google, yapılmaması gerekenler için ise, çalışanlara Bard’ın vereceği yanıtlarda ırk, milliyet, cinsiyet, yaş, din, cinsel yönelim, siyasi ideoloji, konum veya benzeri kategorilere dayalı varsayımlarda bulunmaktan kaçınmalarını belirtti. Ayrıca Bard’ı bir kişi olarak tanımlamamaları, duyguları olduğunu ima etmemeleri veya insan benzeri deneyimler yaşadığını iddia etmemelerini istedi. Bunun yanı sıra Google, çalışanlarına chatbot’un verebileceği yasal, tıbbi, finansal tavsiye içeren veya nefret dolu ve taciz edici yanıtları reddetmeleri talimatını verdi.

Google’ın yapay zekâ chatbot’u Bard, tanıtım reklamında James Webb Uzay Teleskobu hakkında kendisine yöneltilen bir soruya kendinden emin bir şekilde yanlış cevap vermişti. Chatbot, “JWST, kendi güneş sistemimizin dışındaki bir gezegenin ilk fotoğraflarını çekti” demişti, ki bu yanlıştı. Çünkü ötegezegenlerin görüntülerini ilk kez yakalayan, Avrupa Güney Gözlemevi’nin (European Southern Observatory) teleskobuydu.

Kaynak: Google asks employees to rewrite Bard’s bad responses, says the A.I. ‘learns best by example’ – CNBC