Skip to main content

Google, Bard adlı yapay zekâ modelinin henüz bir üründe kullanılamayacağı kanısında.

Google’ın çatı şirketi Alphabet’in başkanı John Hennessy, CNBC’ye Google’ın Bard yapay zekâsını bir üründe “gerçekten hazır olmadığı için” kullanmakta tereddüt ettiğini söyledi.

Google, rakip chatbot ChatGPT’ye olan yoğun ilginin ortasında ve Microsoft’un OpenAI teknolojisi kullanılarak oluşturulmuş yapay zekâ destekli Bing arama motorunu piyasaya sürmesinden sadece bir gün önce Bard’ı tanıttı. Ancak Google’ın bu deneysel yapay zekâ chatbot’u Bard, beklenen etkiyi göremedi. Çünkü Bard’ın tanıtım reklamı bir hata içeriyordu ve şirket çalışanlarından “aceleye getirilmiş” bir iş olduğu için eleştiri aldı.

Alphabet Başkanı John Hennessy, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Google’ın geçen hafta tanıttığı Bard yapay zekâsının, popüler ChatGPT chatbot ile benzer bir teknolojiye sahip olduğunu, ancak ürüne hazır hâle gelmeden önce hâlâ kat edilmesi gereken yollar olduğunu söyledi.

CNBC’nin bildirdiğine göre John Hennessy, Pazartesi günü TechSurge konferansında konuşurken “Bence Google, henüz bir ürün için gerçekten hazır olmadığını düşündüğü için bunu ürün haline getirmekte tereddüt etti, ancak bence, bir tanıtım aracı olarak, bu harika bir teknoloji parçası” dedi. Hennessy Google’ın, hâlâ yanlış cevaplar verdiği için Bard’ı tanıtmakta yavaş olduğunu da sözlerine ekledi.

Hennessy, yapay zekâ chatbot’ların hâlâ gelişme aşamasında olduğu konusunda da uyardı. Apple’ın kurucu ortağı Steve Wozniak ve OpenAI’nin kurucu ortağı ve CEO’su Sam Altman da benzer endişeleri dile getirmişti.

Alphabet’in hisse fiyatı, Bard’ın NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu hakkında bir soruya yanlış yanıt verdiğine dair raporların ortaya çıkmasının ardından geçen Çarşamba günü yüzde 9 düştü.

Kaynak: Google didn’t think its Bard AI was ‘really ready’ for a product yet, says Alphabet chairman, days after the chatbot’s very public mistake tanked the company’s stock – Business Insider