Skip to main content

Google, son iki yıldır aktif olmayan hesapları sileceğini açıkladı.

Uzun zamandır kullanmadığınız Google hesaplarınız varsa dikkat! Çünkü Google, etkin olmayan hesap politikasında güncelleme yaparak, 2 yıldır aktif olmayan hesapları silmeye başlayacağını duyurdu.

Ürün yöneticisi Ruth Kricheli tarafından yazılan bir blog gönderisinde, şirketin bu yılın sonlarından itibaren, Google Workspace (Gmail, Docs, Drive, Meet, Takvim), YouTube ve Google Fotoğraflar içindeki içerikler de dahil olmak üzere en az 2 yıldır kullanılmayan veya oturum açılmayan Google hesaplarını sileceği ifade edildi. 9to5Google’ın haberine göre, silinen Gmail adresleri yeniden kullanıma sunulmayacak.

Google’a göre hesap etkinliği; e-posta okuma veya gönderme, Google Drive’ı kullanma, YouTube videosu izleme, Google Play Store’dan bir uygulama indirme, Google Arama’yı kullanma veya üçüncü taraf bir uygulamada oturum açmak için Google ile Giriş Yap’ı kullanma gibi işlemlere göre ölçülüyor. Yani Google’ın hesabınızı silmesini istemiyorsanız herhangi bir cihazda Google hesabınızı açabilir ve yukarıdaki işlemlerden birkaçını yapabilirsiniz. Böylece hesabınızın silinmesini engelleyebilirsiniz.

Blog gönderisinde hesapları silme kararının güvenlik endişelerinden kaynaklandığını belirten Google, “Şirket içinde yaptığımız analiz, kullanılmayan hesapların 2 adımlı doğrulamaya sahip olma olasılığının aktif hesaplara göre en az 10 kat daha düşük olduğunu gösteriyor. Yani, bu hesaplar genellikle savunmasızdır ve bir hesap ele geçirildiğinde, kimlik hırsızlığından istenmeyen ve hatta spam gibi kötü amaçlı içerik aracına kadar her şey için kullanılabilir” diyor.

Silme işlemi başlamadan önce kullanıcıya birden çok uyarı bildirimi gönderileceğini ve işlemden okul/işletme hesaplarının etkilenmeyeceğini ifade eden Google, kullanılmayan hesapları silmeye en erken Aralık 2023’te başlayacak.

Kaynak: Google might delete your Gmail account if you haven’t logged in for two years – The Verge