Skip to main content

Arama motoru devi Google, Alman tarihindeki en büyük veri koruma ihlallerinden biri için 189 bin dolar ödeyecek Google, yaklaşık 189 bin dolar para cezası ödeyecek. Bloomberg’te yer alan habere göre;…

Arama motoru devi Google, Alman tarihindeki en büyük veri koruma ihlallerinden biri için 189 bin dolar ödeyecek

Google, yaklaşık 189 bin dolar para cezası ödeyecek. Bloomberg’te yer alan habere göre; bu durum en büyük veri koruma kurallarının ihlali olarak tanımlanıyor. Para cezası ise Google Street View araçlarının yasal olmayan yollardan veri topladığı gerekçesiyle verildi. Buna göre; Google’ın araçları 2008 – 2010 yılları arasında erişime açık olan Wi-Fi ağlarından verileri topladı. 
Google, Street View ekibinin bu durumdan haberdar olmadığını ve yasal olmayan verileri dikkate almadığı açıklamasını yaptı. Bloomberg’e konuşan Veri Koruma ve Bilgi Özgürlüğü Hamburg yetkilisi Johannes Caspar ise Google’ın iç kontrol mekanizmalarının ciddi bir şekilde başarısızlığa uğradığını belirtti. 
 
Verilen ceza ise Google’ın son çeyreğinde elde ettiği kârının yüzbinde beşinden daha azına tekabül ediyor. Google’ın para cezası almasına neden olan ihlal için Almanya’nın en büyük veri koruma ihlallerinden biri olduğu söyleniyor.