Skip to main content

Giyilebilir ödeme çözümleri için tasarlanan bozuk para, yaka iğnesi ve bütçeleyici gelecekte tamamen entegre olacak. Detaylar haberimizde…

Visa Europe, giyilebilir ödeme çözümlerinin geleceğinin tasarlanması amacıyla Sanat ve Tasarım Enstitüsü Central Saint Martins ile işbirliği yaptı. Bu kapsamda 3 farklı giyilebilir ödeme konsepti ortaya çıktı: 1) Dijital ortamda kullanılabilen bozuk para, 2) Bileğe takılan ve elin bir hareketiyle ödemelerin gerçekleşmesini sağlayan cihaz, 3) Sosyal medya ve ödeme teknolojilerinin entegre olduğu bir yaka iğnesi.

Tasarım Konseptleri:

‘Small Change’ (Bozuk Para)

Small Change, bozuk para ile yapılan alışverişler için tasarlandı. Bir saat gibi kola takılıyor ve bozuk para kullanılan işlemlerde temassız ve hızlı ödeme yapılmasını sağlıyor. Böylece cebinizde ağırlık yapan bozuk paralar tek bir giyilebilir cihaza yükleniyor.

‘Budgeteer’ (Bütçeleyici)

Budgeteer bileğe takılan bir giyilebilir ödeme cihazı. Ödeme noktasında bileğin basit bir hareketiyle ödeme işlemininin kolayca yapılmasını sağlıyor. Budgeteer, elin 3 farklı hareketi ile ödemeleri iş, kişisel ve ev harcamaları şeklinde üç kategoriye ayırabiliyor ve hesap ekstresinde farklı renklerde gösteriliyor. Böylece bütçe yönetimini kolaylaştırıyor.

‘Thread’ (Yaka İğnesi)

“Artırılmış gerçeklik” uygulaması olan ve yaka iğnesi şeklinde takılan Thread ise Bluetooth bağlantısı ile kullanıcılarını tanınabilir birer marka elçisine dönüştürüyor. Belirli marka ve mağazalarda kullanılmak üzere tasarlanan Thread’i takanlar, birbirlerini telefon kamerası aracılığıyla belirleyebiliyor ve satın aldıkları ürünleri takip edip puan verebiliyor. Yüksek puan alan marka, kıyafeti veya ürünü giyen kişiye indirim, VIP bilet, özel gösterim gibi hediyeler sunuyor. Tüketiciler sevdiği marka ile özel bir ilişki kuruyor.