GERÇEK ZAMAN

Erdem Akın Temel | 28.07.2022 - 21:43

‘Ghosting’ suç kabul edilebilir mi?

Ghosting'i bir tür duygusal zulüm olarak tanımlayan Filipinli bir milletvekili, ghosting uygulayan kişilerin cezalandırılmaları için meclise teklifte bulundu.

Bilindiği üzere ‘ghosting’, bir arkadaş ya da partnerin, herhangi bir uyarıda bulunmadan, açıklama yapmadan iletişimi koparması anlamına geliyor. Bu beklenmedik davranış, geride bırakılan kişi için nezaketsiz olmasının yanı sıra, oldukça moral bozucu, hatta travmatik bir deneyim halini alabiliyor.

Ghosting’i bir tür duygusal zulüm olarak gören ve ghosting vakalarına son vermek isteyen Filipinli milletvekili Arnolfo Teves Jr., ghosting uygulayan kişilerin cezalandırılmaları gerektiğini düşünüyor. Dahası, düşüncesini dile getirmekle kalmıyor; meclise sunduğu kanun teklifinde ghosting’in kimler arasında yaşanabileceğini ve kimlerin cezalandırılabileceğini de detaylandırıyor.

Filipinli milletvekiline göre sıradan sosyal ortamlarda ya da tanış kişiler arasında ghosting olarak nitelendirilebilecek bir olay yaşanması mümkün değil. Fakat evlilik bağına bakılmaksızın birlikte yaşayan kişiler ve duygusal bir ilişki içerisinde olan bireyler arasında yaşanan, taraflardan birinin iletişimi koparması hadisesi ghosting olarak tanımlanabilir.

Arnolfo Teves Jr., teklifte nasıl bir ceza uygulanması gerektiğinden bahsetmese de bir röportajında toplum hizmeti cezasının uygulanabileceğini düşündüğünü belirtti.

Kaynak: The Morning After: A Filipino politician is trying to make ghosting a criminal offense – Yahoo Finance