Skip to main content

Nisan ayında ABD ve Avrupa’dan tamamen çekilen Getir, 250 milyon dolar yatırım aldığını ve yeniden yapılanmaya gittiğini duyurdu.

Nisan ayında Avrupa ve ABD pazarından tamamen çekilen Getir, 250 milyon dolarlık yeni bir yatırım aldığını açıkladı. Bu yatırımın ardından stratejik bir yeniden yapılanma sürecine giren Getir, artık faaliyetlerini iki ayrı grup altında sürdürecek.

İlk grup, Getir’in Türkiye’deki online market ve yemek teslimatı hizmetlerine odaklanacak. İkinci grup ise Getir’in e-ticaret, finans, mobilite ve ABD’deki FreshDirect dahil diğer faaliyetlerini yürütecek.

Getir’in Türkiye’deki online market ve yemek teslimat hizmetinin yönetimi Mubadala’ya geçti

Yapılan açıklamaya göre Getir’in mevcut hissedarlarından Mubadala Investment Company, şirkete ek sermaye sağlayarak Getir’in Türkiye’deki online market ve yemek teslimat hizmetinin yönetimini ve çoğunluk hissesini devralacak. Türkiye’deki online market ve yemek teslimat hizmetlerinin liderliğine ise Batuhan Gültakan’ın atandığını belirtelim.

Nazım Salur ve Getir’in kurucuları ise yeni yapılanma sonrasında azınlık hisselerini koruyacak.

n11, GetirBiTaksi, GetirAraç, Getirİş ve FreshDirect Nazım Salur’un yönetiminde

Yeniden yapılandırma kapsamında oluşturulan diğer grup, büyük ortak olarak Nazım Salur ve Getir kurucuları tarafından yönetilecek. Bu grup, e-ticaret alanında faaliyet gösteren n11, mobilite alanında GetirBiTaksi ve GetirAraç, kariyer platformu Getirİş ve New York’ta market ürünleri teslimatı hizmeti sunan FreshDirect hizmetlerini yönetecek. Mubadala ve yeni yatırım turundaki diğer yatırımcılar ise bu grupta azınlık hissesine sahip olacak.

GetirFinans’ın durumu

Yapılan açıklamada Getir’in finansal alanda hizmet vermek amacıyla gerekli izinlerin alınmasının ardından hayata geçirmeye hazırlandığı GetirFinans’ın ortaklık yapısı ile ilgili ayrıntılar da paylaşıldı. Buna göre GetirFinans’ın ortaklık yapısı yüzde 40 Getir’in kurucuları, yüzde 32 Mubadala ve yeni yatırım turundaki diğer yatırımcılar, yüzde 20 İş Bankası’nın yatırım fonu Maxis ve yüzde 8 Crankstart şeklinde olacak.

Paylaşılan bilgilere göre, gerekli onay süreçleri tamamlandıktan sonra, yeni yapılanma çerçevesinde her iki grup da Getir uygulaması altında faaliyetlerine devam edecek. Getir kullanıcıları, mevcut uygulama üzerinden tüm hizmetlere erişebilecek ve herhangi bir farklılık yaşamayacak.

Getir Kurucusu Nazım Salur, yeni yapılanmanın Getir’in Türkiye’de online market ve yemek teslimatı hizmetlerinin daha iyi konumlandırılmasını sağlarken, kendisinin ve şirketin kurucu ortaklarının gelecek vaat eden diğer Getir hizmetlerine yeterli zaman ayırmasına imkân vereceğini belirtti.

Getir Yönetim Kurulu Üyesi ve Mubadala Diversified Investments Platform CEO’su Hani Barhoush ise Yönetim Kurulu adına, Getir’e yıllar boyunca kazandırdığı vizyon ve liderlik için Nazım Salur’a takdir ve şükranlarını sunduklarını ve kendisiyle işbirliği yapmaya devam etmeyi sabırsızlıkla beklediklerini söyledi.