Skip to main content

Android tabanlı uygulamalar konusunda kendisini geliştirmek isteyen üniversite öğrencileri ve gençler, ODTÜ’de düzenlenen Android Developer Days’de (Android Geliştirici Günleri) bir araya geldi. Türkiye’de mobil iletişim ve Android ile ilgili herkese…

Android tabanlı uygulamalar konusunda kendisini geliştirmek isteyen üniversite öğrencileri ve gençler, ODTÜ’de düzenlenen Android Developer Days’de (Android Geliştirici Günleri) bir araya geldi.

Türkiye’de mobil iletişim ve Android ile ilgili herkese hitap eden Android Geliştirici Günleri,  Android konusundaki teknolojik gelişmelerin geliştiriciler açısından değerlendirilip paylaşıldığı bir organizasyon oldu.

Etkinliğin özel oturumunda konuşmacı olarak yer alan General Mobile Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin Yaman, “Bugün, büyük düşünenlerin arasında olmak ve o büyük düşünenleri aramıza katarak, tüm desteğimizi vermek için buradayız’ dedi.

Günümüz teknoloji dünyasındaki en büyük sıkıntının yazılım tarafında yaşandığına dikkat çeken Yaman, “Türkiye’nin yazılım konusundaki problemleri çözmesi durumunda önündeki merdivenleri hızla çıkacağının altını çizdi.

Yeni endüstrinin şirket içi paylaşımlarla var olduğunu da beyan eden Sebahattin Yaman, “Açık ve yalın anlayış, günümüzde şirketlerin tüketiciyle arasındaki en önemli ilişki biçimidir” şeklinde konuştu.   
Aynı etkinlikte yer alan ve katılımcılarla bilgi paylaşımında bulunan General Mobile Genel Müdürü Muzaffer Gölcü de, “2173 uygulamacıyla dünya çapında yapılan bir araştırmanın neticesinde, geliştiricilerin yüzde 80’i İOS tabanlı çalışmayı tercih ederken, yüzde 60’ı Android tabanlı çalışmayı tercih ediyor. Ancak akıllı cihazların yüzde 50’sinden fazlası Android olduğundan, burada Android geliştiriciler için ciddi fırsatlar söz konusudur. Yine bir araştırmaya göre 2015 yılında iki elektronik cihazdan biri Android ile çalışacak. Bu durum Android’i, yazılımcılar için maddi ve kariyer getirileri elde etme noktasında da çok cazip bir hale getiriyor” dedi.

Katılımcılar, General Mobile’daki iş ve staj fırsatları için değerlendirilmek üzere “microcv” sitesi üzerinden hızlı bir şekilde başvuruda bulunma imkanının yanı sıra, General Mobile Ar-Ge Ekibi yetkilileri ile de mobil uygulama projeleri hakkında görüş alışverişinde bulunma imkanı buldular.