Skip to main content

APA, gençlerin sosyal medya dünyasına girmeden önce eğitilmesi gerektiğini söylüyor.

American Psychological Association (APA), sosyal medyanın bazen eğlenceli bazen de endişeli dünyasına girmeden önce gençleri eğitimden geçirmeye çağırıyor.

APA’nın başkanı Dr. Thema Bryant, “Sosyal medya, gençlerimiz için doğası gereği ne zararlı ne de faydalıdır. Nasıl gençlerden ehliyet almak için eğitim almalarını istiyorsak, gençlerimizin sosyal medyanın güvenli ve sağlıklı kullanımı konusunda da eğitime ihtiyaçları var” dedi.

APA’nın açıklamasına göre Bryant, sosyal medya kullanımıyla ilgili bilimsel literatürü gözden geçirmek ve sağlıklı ergen kullanımı için öneriler formüle etmek için bir danışma paneli oluşturdu.

APA Ergenlikte Sosyal Medya Kullanımı Sağlık Danışmanlığı, eğitimcilere, ebeveynlere, politika yapıcılara, ruh sağlığı ve sağlık pratisyenlerine, teknoloji şirketlerine ve ergenlere rehberlik etmek için 10 tavsiye yayımladı.

APA’nın tavsiyeleri, ergenlerin potansiyel zararı en aza indirmek için sosyal medyaya katılmadan önce sosyal medya okuryazarlığı ve psikolojik gelişim konularında eğitim almaları gerektiğini vurguluyor. APA ayrıca, sosyal medya kullanımının çocuğun gelişim aşamasına göre ayarlanması ve daha küçük çocuklar söz konusu olduğunda yetişkinler tarafından izlenmesi gerektiğini tavsiye ediyor. Açıklamada, kendine zarar vermeyi, yeme bozukluğu davranışını, ayrımcılığı, nefreti, siber zorbalığı teşvik eden veya öncelikle güzellik odaklı içerik söz konusu olduğunda sınırlamalar getirmenin de önemli olduğu belirtiliyor. APA’ya göre sosyal medya kullanımı, ergenlerin uyku ve fiziksel aktivitelerini etkilemeyecek şekilde sınırlandırılmalı.

Kaynak: Teens should be trained before entering the world of social media, APA says – CNN