Skip to main content

Yeni özelliklerle güncellenen Gemini Pro, Bard’da artık Türkçe olarak da kullanılabilecek.

Google, bugüne kadar oluşturduğu en yetenekli genel yapay zekâ modeli olduğunu söylediği Gemini’yı Aralık ayında duyurmuştu. Şirket Gemini’yı, çalışma biçimlerini optimize ederek Ultra, Pro ve Nano olmak üzere üç farklı formda tasarladı. Veri merkezlerinden mobil cihazlara kadar geniş bir kullanım yelpazesine sahip olacak şekilde geliştirilen Gemini, şimdi Bard’ın en hızlı versiyonunu kullanmak isteyen kullanıcılara 40’tan fazla dilde ve 230’dan fazla bölgede yeni özellikler sunuyor. Gemini Pro, Bard’da artık Türkçe olarak da kullanılabilecek.

gemini pro elephant in the woodsGoogle’ın açıklamasına göre; anlama, özetleme, akıl yürütme, kodlama ve planlama gibi konularda etkili olan Gemini Pro; uzmanlar, politika yapıcılar ve gizlilik düzenleyicileri ile proaktif bir şekilde geliştirildi. Yeni güncelleme ile Bard’ın “yanıtı tekrar kontrol et” (double-check) fonksiyonu, Türkçe dahil olmak üzere 40’tan fazla dilde kullanıma sunuldu. Bu özellik sayesinde Bard üzerinde yer alan “G” simgesine tıklandığında, Bard cevabı okuyarak ilgili konuda web üzerindeki içerikleri değerlendiriyor. Böylece kullanıcılar Google Aramalar aracılığıyla bulunan destekleyici veya çelişen bilgiler hakkında daha fazla bilgi edinebilecek.

gemini pro wingsGoogle, Gemini ile birlikte Bard’ın metin, resim, ses, video ve kodlama dilleri de dahil olmak üzere farklı türdeki bilgileri genelleştirip sorunsuz bir şekilde anlayabildiğini, üzerinde çalışabildiğini ve birleştirebildiğini söylüyor. Şimdi de yeni güncellemeyle görüntü oluşturabilme özelliği kullanıma açılıyor. Kullanıcılar artık Bard’a bir açıklama yazarak bu açıklamayla eşleşen görseller elde edebilecek. Güncellenmiş Imagen 2 modeli tarafından desteklenen bu özellik şu anda yalnızca İngilizce olarak kullanılabilecek.

Görüntü oluşturma özelliği ile oluşturulan görselleri sanatçılar tarafından yapılan orijinal eserlerden ayırmak için Bard’ın SynthID kullanarak oluşturduğu görüntülere dijital bir filigran eklediğini belirtelim. Bunun yanı sıra, kişilerin görüntülerinin oluşturulmasını engellemek için filtreler uyguluyor. Gemini’ın güvenlik ve gizlilik korumalarını iyileştirmek için yeni tekniklere yatırım yapmaya devam edeceği belirtiliyor.