Skip to main content

MIT araştırmacıları, “gelecekteki kendinizle” konuşabileceğiniz “Future You” adlı bir chatbot geliştirdi.

Hiç 60 yaşındaki sizle konuşmayı hayal ettiniz mi? ABD’deki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) bir grup araştırmacı, size bu deneyimi sunabilir.

Araştırmacılar, kulağa doğal gelen bir konuşmayı taklit etmek için yapay zekâ kullanarak gelecekteki kendinizle konuşmanızı sağlayacak “Future You” adlı bir chatbot geliştirdi.

OpenAI’ın geliştirdiği GPT-3.5 modelini kullanan araştırmacılar, katılımcılarına hayatları, geçmiş deneyimleri ve istekleri hakkında bir dizi soru sordu.

Sistem daha sonra, çalışmanın yazarlarının “sentetik hafıza” olarak da adlandırdıkları “kullanıcı geçmişini” oluşturdu.

Chatbot, örneğin, lisede biyoloji öğretmeni olmak isteyen bir kullanıcıya öğrencilerini doğa koruma alanına geziye götürdüğü unutulmaz bir anı anlatabiliyor.

MIT araştırmacıları, davranış biliminden gelen “gelecekti benlik sürekliliği” kavramına odaklandılar. Bu kavram, şimdiki ve gelecekteki benlikleri arasında güçlü bir bağ hisseden bireylerin finansal, eğitimsel veya sağlıkla ilgili uzun vadeli refahlarını destekleyen kararlar almaya daha eğilimli olduklarını belirtiyor.

İngiltere Warwick Üniversitesi’nden davranış bilimi profesörü Ivo Vlaev, insanların genellikle gelecekteki kendilerini canlı bir şekilde hayal etmekte zorlandıklarını, bu sınırlamanın bilişsel bir önyargıya sebep olabileceğini ve bunun da insanların uzun vadeli faydalar yerine anlık ödüllere öncelik vermesine neden olabileceğini belirtti.

Ivo Vlaev, “İnsanların dijital olarak yaşlandırılmış bir versiyonlarıyla etkileşime geçmeleri, geleceği daha somut ve yakın hissetmelerine yardımcı olabilir, bu da şimdiki ve gelecekteki benlikleri arasındaki psikolojik mesafeyi azaltabilir” dedi.

Vlaev’e göre chatbot, davranışları faydalı şekillerde yönlendirmek için tasarlanmış bir dürtme veya ince müdahale fikrini yansıtıyor. Bu da kullanıcıların gelecekteki kendilerini şu anlarıyla daha ilişkilendirerek daha iyi kararlar almalarına yol açabilir.

Henüz hakem değerlendirmesinden geçmemiş ön baskı aşamasında olan makalelerinde, MIT ekibi uygulamalarını yaşları 18 ilâ 30 arasında değişen 344 kişi üzerinde test etti. Dijital yaşlı benlikleriyle sohbet ettikten sonra kullanıcıların kaygılarının, olumsuz duygularının veya motivasyon eksikliğinin azaldığı tespit edildi.

Araştırmacılar, çalışmanın etik hususlarla ilgili bölümünde, olumsuz veya zararlı davranışları destekleyebilecek yapay zekâ tarafından oluşturulan içerikler konusunda dikkatli olunması gerektiğini belirtti.

Kaynak: Researchers use AI to let you chat with your future self – euronews