Skip to main content

Google ana sayfasında zaman zaman görmeye alıştığımız festivalleri ve yıl dönümlerini kutlamak, ünlü sanatçıları, kâşifleri ve bilim insanlarının doğum günlerini kutlamak amacıyla Google logosunda yapılan eğlenceli, şaşırtıcı ve bazen de…
Google ana sayfasında zaman zaman görmeye alıştığımız festivalleri ve yıl dönümlerini kutlamak, ünlü sanatçıları, kâşifleri ve bilim insanlarının doğum günlerini kutlamak amacıyla Google logosunda yapılan eğlenceli, şaşırtıcı ve bazen de spontane değişiklikler anlamına gelen Doodle’ların bu kez ülkemizde yarışması yapılacak.  

Google’ın kullanıcılar tarafından büyük ilgi gören Doodle adlı özel logoları, bu kez Türkiye genelinde tüm ilköğretim okullarının katılımına açık olan ‘Türkiye’nin Harikaları’ temalı Doodle 4 Google logo yarışmasıyla gündeme oturmaya hazırlanıyor. 
Kimler katılabilir?
Başvuru süreci 1 Mart – 1 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek, Milli Eğitim Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı destekli yarışmada Doodle’lar 1 – 4 ve 5 – 8’inci sınıflar olmak üzere iki ayrı grup kategorisinde değerlendirilecek. Genç yetenekler ülkemizin benzersiz doğal güzelliklerini anlatan veya tarihi ve turistik yerlerini konu alan Doodle’larını tasarlayarak yarışmaya katılabilecekler. 
Jüri
Google çalışanlarından oluşan bir jüri tarafından elenerek yarı finalist olmaya hak kazanan her iki kategoride toplam 200 Doodle tasarımı belirlendikten sonra, 3 – 5 Nisan tarihleri arasında özel jürinin (Prof. Dr. Ferhan Odabaşı, Tan Sağtürk, Yalvaç Ural, Funda Kocabıyık (MEB Temel Eğitimler Genel Müdürü), Doç Dr. Ahmet Arı (Kültür ve Turizm Bakanlığı) yapacağı değerlendirme sonucunda 8 – 12 Nisan döneminde halk oylamasına sunulacak 10 finalist seçilecek. Halk oylaması sonucunda birinci seçilen Doodle, 18 Nisan günü ‘Türkiye’nin Harikaları’nı milyonlarla paylaşmak üzere Google Türkiye anasayfasında yerini alacak.

Ödüller
‘Türkiye’nin Harikaları’ temasıyla ülkemizin benzersiz doğal güzellikleri ile tarihi ve turistik yerlerini anlatan en iyi Doodle’ın sahibi olan öğrenci 10 bin TL tutarında burs almaya hak kazanırken, öğrencinin okuluna da 15 bin TL değerinde ayni teknoloji teşviki sağlanacak. 
Katılımcıların çeşitli aşamalarında tablet bilgisayar, Google hediye paketi, kendi tasarımları olan Doodle baskılı tişörtler ve Google Doodle katılım sertifikası kazanacağı Doodle 4 Google ‘Türkiye’nin Harikaları’ yarışmasıyla ilgili ayrıntılı bilgiye şuradan ulaşılabilir.