Skip to main content

Garanti Bankası, yazılımcı, tasarımcı ve girişimcilere, fikirlerini kısa sürede ürüne dönüştürme şansı vermek amacıyla hackathon etkinliği düzenliyor

Hackathon etkinliği, 20 Kasım Cuma akşamı 22.00’de başlayacak ve 22 Kasım Pazar sabahı 10.00’da sona erecek. Etkinliğin ardından yapılacak jüri değerlendirmeleri sonucunda kazanan ekip 22 Kasım Pazar akşamı düzenlenecek ödül töreninde açıklanacak. Bir finans kurumunun API’lerini (uygulama programlama arayüzü)  paylaşarak katılımcıların açık platformda çalışmalarını sağlayarak Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan 36 saatlik hackathon projesi kapsamında yarışmacıların yeni servisler, ürünler ya da projeler üretmesi hedeflenecek. Ayrıca katılımcılara bankacılık API’lerinin yanı sıra uygulamalarını destekleyecek farklı sektör API’leri de sağlanacak.

Etkinliğe, hackathon temposuna uyum sağlayabilecek ve yarışmayı seven; yazılımcılar, tasarımcılar, iş geliştirme uzmanları, girişimciler ve üniversite son sınıf öğrencileri katılabilecek. Etkinliğe katılmak isteyen takımlar,https://hackathon.garanti.com.tr üzerinden başvuru yapabilecek. En az 2, en çok 4 kişiden oluşacak takımlarda, yazılımcı ve tasarımcı bulunması şartı aranacak. 10 takımın finale kalacağı hackathon kapsamında dereceye giren 3 takıma çeşitli ödüller verilecek. Birinci olan takım, Silikon Vadisi’nde girişimciler, yazılımcılar ve yatırımcılarla bir araya gelebileceği ve SpringStudio’dan özel hazırlanmış bir tasarım eğitimi alabileceği San Francisco gezisi kazanacak.

Konuyla ilgili bilgi veren Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Didem Dinçer Başer, “Bu tür çalışmalarla sektörün daha da gelişmesi bizim için büyük önem taşıyor. Açık platform inovasyonunun ilk adımı olan bu Hackathon’da ,Türkiye’de ilk defa bir platform üzerinde bankacılık API’lerini katılımcılara sunuyor ve bununla daha yaratıcı servis ve ürünler geliştirmeyi amaçlıyoruz.” dedi.