Skip to main content

Futbol sahaları, modern yüz tanıma teknolojisinin yardımıyla bir kez daha taraftarların güvenli ve keyifli deneyimler yaşayabileceği bir yer haline geliyor.

Büyük bir sahada canlı olarak izlediği ilk futbol maçını kim unutabilir ki? Arkadaşlarınız ve ailenizle birlikte sahaya doğru ilerlerken hissettiğiniz heyecan; bu yürüyüşte size eşlik eden ve takımınızın renklerini taşıyan bir taraftar ordusu… Turnikeden geçmek için kuyrukta beklerken duyduğunuz o uğultu, tribünlere doğru çıkarken saha zemininin ışıklar altındaki ilk görüntüsü ve hem ev sahibi takımın hem de deplasman takımının taraftarlarının yaptığı tezahüratların birbirine karışması…

Batı dünyasının en popüler sporu olan futboldan uzun yıllardır halkın sporu olarak övgüyle bahsediliyor. Fakat maçların televizyonda canlı olarak yayınlanmaya başlaması ve taraftarların verdiği desteğin zamanla istenmeyen noktalara varması, Avrupa’nın dört bir yanında çok sayıda insanın sahalarda maç izlemekten uzaklaşmasına yol açtı. Şu anda ise, profesyonel futbol kulüpleri, bu durumun önüne geçebilmek için çalışıyor. Sahalar, modern yüz tanıma teknolojisinin yardımıyla bir kez daha taraftarların güvenli ve keyifli deneyimler yaşayabileceği bir yer haline geliyor.

Öncülüğü Danimarka futbolu yapıyor
Bu konuda öncülüğü, Danimarka Superliga takımlarından Brøndby IF futbol kulübü yapıyor. Kulüp, ailelerin F.C. Kopenhag ile yapılan yerel derbi maçı gibi yüksek profilli karşılaşmaların bazılarına holiganlık ve güvenlik konusundaki endişeleri dolayısıyla eskisi kadar ilgi göstermediğini fark etti. Kendi evinde oynadığı maçlarda ortalama 14 bin kişiyi ağırlayan ve taşkınlık sergilemeleri nedeniyle kara listeye alıp stadyuma girişini yasakladığı 100’e yakın kişi bulunan futbol kulübü, gerçek taraftarlarının kendilerini güvende hissetmeleri için sorunları henüz ortaya çıkmadan tespit etmenin ve önlemenin yollarını araştırdı.

Kara listeye alınan isimler, artık kameraların ve yüz tanıma teknolojisinin yardımıyla stadyuma girme girişiminde bulunmadan önce kalabalık içinde otomatik olarak tespit edilebiliyor. Bu sistem, kara listede bulunan kişileri tespit edip güvenlik görevlilerini uyararak, söz konusu kişilerin stadyuma girmesini engelliyor. Stadyum girişlerinde uygulanan otomatik prosedür sayesinde kapılardaki tıkanıklık da azaltılarak taraftarların stadyuma daha hızlı girmesi sağlanıyor. Stadyum dışındaki güvenlik seviyesini artıran bu sistem, bu sayede güvenlik görevlilerine zaman kazandırarak, içerideki taraftarlar için daha güvenli ve eğlenceli bir ortam yaratmaya odaklanmalarını sağlıyor.
Panasonic’in yüz tanıma yazılımı yüksek düzeylerde isabet oranı sağlıyor. Teknoloji, geleneksel teknikler kullanılarak tanınması zor olan, dar açıdan alınmış görüntülerdeki yüzleri, hatta güneş gözlüğü ya da eşarpla kısmen kapatılmış veya gizlenmiş yüzleri bile tespit edebiliyor. Aslına bakarsanız, Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü (NIST), gerçekleştirilen bağımsız bir test sonrası sistemin şu anda piyasadaki en isabetli yüz tanıma sunucusu olduğunu tespit etti. Üstelik, sistem halihazırda çalışıyor ve ilk kullanımda meyvelerini vermeye başladı bile. Temmuz ayının ortalarında, takımın evinde oynadığı sezonun ilk maçında kara listeye alınan kişilerden biri tespit edilerek, stadyuma girişi engellendi. Bu kişiye para cezası verilecek ve giriş yasağının süresi uzatılacak.

Spor ve eğlence bağlamında büyük potansiyel
Bununla birlikte, taraftarlardan bazıları yeni uygulamaya başlangıçta kuşkuyla yaklaştı. Büyük Birader tarafından izlendiklerini düşünerek, gizliliklerinin ve kişisel verilerinin korunması konusunda endişeye kapıldılar. Kulüp de buna karşılık bu uygulamanın ne kadar hassas bir şekilde yürütüldüğünü açıkladıktan sonra taraftarların korkuları hızla kayboldu. Sürecin her aşaması, güvenlik görevlilerinin kontrolünde gerçekleştiriliyor. Kara listeye alınmış potansiyel suçlular, sistem tarafından tespit edildikten sonra güvenlik danışmanları devreye girerek ayrıntılı bir inceleme gerçekleştiriyor ve ardından harekete geçiyor. Çözümün denetimi ve yönetimi insanlar tarafından gerçekleştirilirken teknoloji de destekleyici rol oynuyor. Yüz tanıma teknolojisi kara listede kayıtlı olanlar dışında hiçbir taraftara ait görüntü veya veriyi saklamadığı için kişisel veri gizliliği de korunmuş oluyor. Buna ek olarak, tüm kişisel verilerin internete veya başka herhangi bir sisteme bağlı olmayan kurum içi bir sunucuda tutulması, siber veri ihlali riskini de önemli ölçüde azaltıyor.

Teknolojinin sağladığı sonuçları gördükten ve veri koruması hakkında tatmin edici güvenceler aldıktan sonra hem Brøndby yönetimi hem de taraftarlar yeni teknolojiyi benimsediler. Stadyumlarda sorun çıkaran taraftarların Danimarka içinde başka stadyumlara girmeye çalıştıklarında sistem yardımıyla tespit edilmelerini sağlayacak bir ulusal bir veri tabanının oluşturulması, sonraki aşamalarda bir seçenek olarak bile değerlendirilebilir.
Bu teknoloji, futbolun halkın sporu olarak kalmasına yardımcı olmasının yanında büyük kalabalıkların toplandığı veya bilet kesme sistemleri kullanımının söz konusu olduğu durumlar başta olmak üzere spor ve eğlence sektörü genelinde büyük bir potansiyele sahip. Bir yandan kişisel gizliliğin her zaman korunmasını sağlarken, diğer yandan da saha içinde ve dışında güvenlik baskısını azaltıp izleyici girişini hızlandırarak daha güvenli ve keyifli bir stadyum ortamı yaratılmasına katkıda bulunuyor.