Skip to main content

Lenovo, dünyanın ilk 5G teknolojisine sahip dizüstü bilgisayarı Lenovo Yoga 5G’nin duyurusunu yaptı.

Dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı olan CES1-10 Ocak tarihlerinde ABD’nin Nevada eyaletindeki Las Vegas şehrinde düzenleniyor. Lenovo, CES 2020 kapsamında dünyanın ilk 5G teknolojisine sahip dizüstü bilgisayarı Lenovo Yoga 5G‘yi duyurdu.

Dünyanın ilk 5G’li bilgisayarı: Lenovo Yoga 5G

Lenovo tarafından duyurulan Yoga 5G, yeni nesil 5G teknolojisini destekleyebilecek. Gücünü Snapdragon 8cx 5G’den alan Yoga 5G, Arm platformunda yeni adapte edilmiş USB şarj portuyla çalışıyor. 6 GHz gibi yüksek bağlantı hızını destekleyen bilgisayar, mmWave frekanslarında çalışabilecek. Ultra taşınabilir 2’si 1 arada dizüstü bilgisayar Yoga 5G, 5G Bilgi-İşlem Platformu üzerinde çalışıyor. Bu yeni 5G özellikli dizüstü modeli, hareket halindeyken 4G’den 10 kat daha fazla bağlantı hızı 5G hizmet sağlayıcısı aracılığıyla, evdeyken de Wi-Fi bağlantısı sunuyor.

Yoga 5G, 24 saat’lik yenilikçi batarya sistemiyle dikkat çekiyor. Full HD IPS ekrana sahip olacak cihazın eSIM teknolojisini kullanıyor. Lenovo Yoga 5G, grafik tarafında ise Adreno 680 GPU’dan gücünü alıyor. Yoga 5G’de yüz tanıma ve parmak izi tanıma sistemleri de bulunuyor.

Lenovo Yoga 5G fiyatı
Lenovo Yoga 5G’nin fiyatının 1.499 dolar olduğu açıklandı. Yoga 5G’nin Türkiye’de satışa sunulup sunulmayacağı ise henüz bilinmiyor.