Skip to main content

Freelancer.com’un rakamlarına göre, Türkiye’deki küçük ölçekli işletmeler tüm diğer Avrupa ülkelerinden daha hızlı bir şekilde dış kaynaktan temin yapıyor Ülkemizde Kasım ayında yayına başlayan dünyanın en büyük dış kaynaklı ve…

Freelancer.com’un rakamlarına göre, Türkiye’deki küçük ölçekli işletmeler tüm diğer Avrupa ülkelerinden daha hızlı bir şekilde dış kaynaktan temin yapıyor
Ülkemizde Kasım ayında yayına başlayan dünyanın en büyük dış kaynaklı ve kitle kaynaklı çalışma piyasası olan Freelancer.com, 2012 yılı verilerini açıkladı. 
Freelancer.com, Türk işletmelerinin 2012 yılında serbest çalışanlara (freelancer) yönelik harcamalarını, yüzde 120 oranında rekor bir düzeyde artırdığını ve bu oranın tüm diğer Avrupa ülkeleri ekonomilerindekinin iki katından fazla olduğunu belirtti. 
Rakamlar, siteye kayıtların 2012 yılında yüzde 66 oranında arttığını ve Türkiye’de giderek daha fazla küçük ölçekli işletmenin ileri teknoloji, çeviri ve pazarlama işini dış kaynaklardan temin etme ihtiyacı duyduğunu da gösterdi.
Türkiye’nin serbest çalışanlar için Avrupa’daki lider ülke olduğunu, Freelancer.com üzerinden çalışan Türk serbest çalışanların kazançlarının yüzde 158 oranında arttığını da ortaya çıkardı.
Freelancer.com’un Türkiye’deki küçük ölçekli işletmelere yönelik bir araştırmasında, IT mühendisi çalıştıran küçük ölçekli Türk işletmelerinde yüzde 46 büyüme, web tasarımı alanında yüzde 34 artış, grafik tasarımı işlerini dışarıdan temin etmede yüzde 28 artış ve yazı ve pazarlamada sırasıyla yüzde 26 ve yüzde 14 artış olduğu bulundu.