İŞ DÜNYASI

H.Kerem Fındık | 02.06.2017 - 10:00

Fransız GSM operatörü Orange’ın mobil bankacılık hamlesi

Fransız operatör Orange, Temmuz’da mobil bankacılığa başlıyor ve iddialı hedeflerle geliyor.

Fransa’nın en büyük mobil operatörlerinden Orange, sadece mobile odaklanan bankacılık hizmeti sunacağını açıkladı. 29 Mayıs’ta Paris’te düzenlenen basın toplantısında konuşan Orange Group Finans ve Stratejiden Sorumlu CEO’su Ramon Fernandez, verecekleri hizmetin ayrıntılarını paylaştı. Ramon Fernandez’in verdiği bilgiye göre, uygulamanın adı Orange Bank olacak ve 6 Temmuz’da öncelikle Fransa’da başlayacak. Önümüzdeki dönemde ise Belçika ve İspanya’da ilk aşamada planlanan ülkeler arasındai

Fernandez açıklamasında Orange Bank’la ayrıntılarına da yer verdi. Başlangıç aşamasında mobil ödeme, cari hesap takibi ve para transferi gibi temel işlemler olacağı Orange Bank’te, önümüzdeki aylarda özellikler de eklenecek. Fernandez bu özelliklere 2018’de mortage ve sigorta ürünlerinin de geleceğini belirtiyor ve geleneksel bir bankanın verdiği birçok hizmeti sunacaklarını dile getiriyor.

Orange Bank 2 milyon müşteri  hedefliyor

Orange Group Finans ve Stratejiden Sorumlu CEO’su Ramon Fernandez, etkinlikte Orange Bank’e ilişkin hedeflere de değindi ve önümüzdeki 6-7 yıl içinde 2 milyon müşteriye ulaşmak istediklerini sözlerine ekledi. Öte yandan, Fransa’nın en büyük online bankaları olan ING Direct ve Boursorama’nın 1’er milyon civarında müşterisi bulunduğunu not edelim. Fernandez Orange Bank’ın gelir hedefine ait bir veri paylaşmasa da, 2018 için 400 milyon Euro’luk bir rakamdan söz edildiği de gelen haberler arasında.

Orange Group’un Orange Bank’i devreye almasının kısa bir geçmişine baktığımızda, grubun 2016’da Groupama Banque’ın yüzde 65’ini bünyesine katmasını görüyoruz. Orange Group bu hamlenin ardından ilk mobil bankayı o dönem açacağını ve bu konuda iddialı olduklarını belirtmişti.

Orange Group’un bugün dünyada 265 milyon müşterisi bulunuyor ve 14 ülkede 29 milyon Orange Mobile kullanıcısı var.

Kaynak: Mobile World Live ve Orange resmî sitesi