Skip to main content

Fransa Tütün Satıcıları Federasyonu, Ocak ayından itibaren ülkedeki tütün büfelerinde Bitcoin ve Ethereum satılmaya başlanacağını duyurdu.

Fransa’da büfeler günlük hayatın bir parçası. Gazete, tütün, dergi ve piyango gibi maddeleri bulabileceğiniz bu dükkanlar, bundan sonra müşterilere Bitcoin satmaya başlayacak. Fransa Tütün Satıcıları Federasyonu,  Ocak ayından itibaren üyelerinin müşterilere Bitcoin ve Ethereum satması için onay verdiğini duyurdu.

Dükkanlar arasında kripto para işlemleri Keplerk ile yapılacak ve yazarkasadan faydalanılacak. Keplerk’in sunduğu yazılım dükkan sahiplerine Bitcoin satma imkânı verecek. Bitcoin satın almak isteyen müşteriler makbuz karşılığında Bitcoin satın alabilecek. Bu makbuzlar Keplerk’in kripto para cüzdanını kullanarak Bitcoin’e dönüştürüyor. Keplerk’in strateji ve gelişim yetkilisi Adil Zakhar konuyla ilgili, “Sigara dükkanı sahipleri cep telefonları için kredi yerine geçen makbuz satmaya alışkın olduklarından müşterilerin kolayca güveneceği oldukça iyi bir satış kanalı olarak hizmet verebilir.” yorumunda bulundu.

Keplerk,  fiziksel olarak ilk kez satılmaya imkân verecek bu sistemde her işlem için yüzde 7 komisyon ücreti talep ederek projeyi finanse edecek. Öte yandan konuyla ilgili uzmanlar, fiziksel olarak Bitcoin alabilme fikrinin geleneksel ödemeleri yerinden edebileceğini belirtiyor.

Son yılların parlayan yıldızları kripto paralar, bu yılın başından beri düşüşünü bir türlü toparlayamadı. Son iki günde de işlemlerde kayıplarını hızlandırarak 2018’in en düşük değerine geriledi. Gelir kapısı oluşturmak için düşünülen uygulama için bu dönem uygun bir zamanlama gibi görünmüyor.