Skip to main content

Google’ın yeni Android 4.1’deki “Jelly Bean” güncellemesi ile birlikte, Adobe açıklama yaparak, Android 4.1 için Flash onaylı bir versiyonun gelişmekte olmayacağını duyurdu. Flash hayranları için daha da kötüsü var; Adobe…

Google’ın yeni Android 4.1’deki “Jelly Bean” güncellemesi ile birlikte, Adobe açıklama yaparak, Android 4.1 için Flash onaylı bir versiyonun gelişmekte olmayacağını duyurdu. Flash hayranları için daha da kötüsü var; Adobe yakında Google Play Store’dan Flash Player’ı çekiyor.

Bu hareket çok büyük bir sürpriz değil, Adobe Flash için çanların çaldığı biliniyordu. Adobe zaten mobil Flash Player gelişimini durdurabileceğini geçen yıl açıklamıştı. Halen Google Android’in en son sürümü desteğiyle bunun erteleneceğini umut ediyorsanız, sizin için kötü haberlerimiz var.

15 Ağustos’tan itibaren, Adobe hali hazırda Flash yüklü mobil cihazlar için Google Play Store’da Flash’a sınırlı erişim başlatmayı planlıyor. Eğer Android telefonunuz Flash eklentisi kurulu haldeyse; – Adobe “mobil Flash’ın onaylı versiyonu” olarak tanımlıyor – o zaman Google Play Store üzerinden güncellemeleri almaya devam edebilirsiniz. Diğer yandan, Android 4.1 çalıştıran yeni bir telefon satın almayı planlıyorsanız, bu durumdan sonra Flash yükleme olmayacak. 

Adobe’ın yaptığı hamlenin arkasındaki neden; Flash Player yüklü olmayan herhangi bir cihazın varlığı, Adobe’un ifadesiyle, “Flash Player ile birbirine uymama ihtimali giderek artıyor ve artık Google Play Store üzerinden yükleme mümkün olmayacak” olması.

Yeni sınırlamalar kapsamında, eğer Flash’a erişmesi gereken bir geliştiriciyseniz ya da telefonunuzu hack’lemekle ilgisi olmayan herhangi bir kullanıcıysanız; “Android için Flash Player”, yayınlanan Flash Player versiyonlarının Adobe arşivinde mevcut olmaya devam edecek. Ayrıca, bu hafta için Google I / O Flash eklentisinin aslında Android 4.1 ile çalışıyor göründüğü söyleniyor. Denemek isterseniz, acele edin ve halen mümkünken Flash’ı yakalayın.

Kaynak: webmonkey