Skip to main content

Fintech-techfin farkını belirgin şekilde açıklamak için techfin’in en olup olmadığını biraz daha açmak gerekiyor: Techfin’in basitçe fintech’in bir uzantısı olduğunu varsaymak mantıklı görünebilir, ancak bu alandaki gelişmeler daha karmaşık

Fintech, hepimizin bildiği gibi, finansal hizmetlerin en ileri teknolojiyi kullanarak daha iyi bir kullanıcı deneyimi ile sunulduğu bir alan. Buna karşılık techfin ise bir firmanın teknolojiyi kullanarak yepyeni finansal hizmetler sunması anlamında kullanılıyor. İki kavram arasındaki farkı örneklerle şu şekilde açıklayabiliriz: POS cihazlarına erişim sınırlı ve hiç erişimi bulunmayan küçük esnafların cep telefonlarını POS cihazına çevirerek, para tahsil etmesi tipik bir fintech fikri aslında.  Techfin’i ise mobil operatörlerin ödeme şirketleri kurarak mobil ödeme, ön ödemeli kart ve fatura ödeme gibi çeşitli hizmetleri bu şirketlerle sunması şeklinde açıklayabiliriz. Ayrıca bankaların mobil uygulamalarını iyileştirerek, bu uygulamalar üzerinden farklı hizmetler vermesi de bir techfin örneği olarak düşünülebilir.

Techfin nedir, ne değildir?

Fintech-techfin farkını belirgin şekilde açıklamak için techfin’in en olup olmadığını biraz daha açmak gerekiyor: Techfin’in basitçe fintech’in bir uzantısı olduğunu varsaymak mantıklı görünebilir, ancak bu alandaki gelişmeler daha karmaşık.  Aksine, techfin’i tamamen yeni bir pazar türü olarak değerlendirmek mümkün. Teknoloji alanında, e-ticaret ortamlarına odaklanan bu yapılar,  hem tüketicilere hem de işletmeye çok sayıda müşteriyle bağlantılı. Çok sıklıkla techfin’ler pazarlama ve finans rollerini, müşteri deneyimlerini geliştirmek için eldeki verilere dayanarak harmanlıyor.

Techfin örneği: Financell ve Paycell
Ülkemizden verebileceğimiz en güncel verilere sahip bir techfin örnekleri olarak, Financell ve Paycell’e bakabiliriz. Müşterilerin akıllı cihaz ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik esnek ödeme çözümleri sunmak amacıyla kurulan Financell, 3 bin Turkcell mağazasında hizmet vererek 4,3 milyon devam eden kredi sözleşmesi ve 4,2 milyar TL kredi portföyüne ulaştı. Böylece 2018 sonu için hedeflenen yüzde 72’lik akıllı cihaz oranına bir yıl önce ulaşıldı. Turkcell’in techfin alanındaki diğer markası Paycell ile 2 binin üzerinde üye işyerine ve 5 milyonun üzerinde müşteriye ulaşıldı. Paycell uygulaması 405 bin kez indirildi. Güvenli ödeme sistemi Paycell ile hızlı ve kolay ödeme hizmetinin yanı sıra fatura ödeme, araçtan inmeden akaryakıt ödeme, Turkcell TL yükleme ve para transferi gibi servisleri de başarıyla kullanıma sunuldu.

Fintech’in techfin’e evrimi

  • FinTech 1.0: Altyapı
  • FinTech 2.0: Bankalar
  • FinTech 3.0: Start-up’lar
  • FinTech 4.0: Techfin

Kaynak: Asian Banker