Skip to main content

Bankalar FinTech start-up’larını bir tehdit olarak mı görmeli, yoksa işbirliğine mi gitmeli?

Finans sektöründe bugüne kadar gördüğümüz yeniliklerin hemen hemen tamamı bankalardan geldi. Fakat 2008’de patlak veren ekonomik kriz, bu dengeyi tamamen tersine çevirdi ve FinTech girişimleri karşımıza çıktı. Kişilerarası para alıp göndermeden kredi notu hesaplamaya, dijital cüzdanlardan şifreli para birimlerine kadar birçok yenilikçi çözümde bu girişimlerin imzası  var. Peki, bankalar FinTech start-up’larını bir tehdit olarak mı görmeli, yoksa işbirliğine mi gitmeli?

Tarihî olarak bakıldığında bankalar finans sektöründeki birçok inovasyona ev sahipliği yaptı. 1950’li yıllarda kredi kartları ve 1970’lerde ATM’lerin günlük hayatın bir parçası olmasıyla tüketicilerin ürün ve hizmetler için yaptığı ödemelerde gerçek bir devrim etkisi yaptı. 2000’lere geldiğimizde ise artık farklı bir hikâyeden söz ediyoruz. Akıllı telefon kullanımındaki artış, büyük veri, sosyal medya ve bulut bilişim alanlarındaki gelişmeler, finanstaki yeni devrim taleplerinin tüketici tarafından geleceğini ortaya koyuyordu. Yani, yenilikler artık bankalarla sınırlı değildi ve son tüketiciler de kendi finansal süreçlerini yönetmeye başladı. Dijital cüzdan ve şifreli para birimi (crypto currency) gibi çözümler artık bankaların değil FinTech girişimleri ve şahısların eseriydi. Bu girişimlerin kurucuları çoğunlukla bankalarının eski çalışanlarıydı ve pazardaki açıkları görerek bankaların karşısına çıktılar. Bu durumda sorulması gereken soru şu: Bankalar,  FinTech start-up’larını bir tehdit olarak mı görmeli yoksa beraber mi çalışmalı?

Gelecekte bankacılıkta kariyer planlayanlara FinTech uyarısı

Fintech Circle CEO’su Susanne Chisti, banka ve start-up’ların işbirliği yapması gerektiğine inanıyor. Susanne Chisti, FinTech’lerin elinde işe yarayan çok iyi teknolojiler mevcut olduğuna, buna karşılık geniş bir müşteri tabanları bulunmadığına dikkat çekiyor.  “Fakat, bankalar da her alanda iyi değil. Farklı teknolojilere ihtiyaç duyabiliyorlar” diyen Chisti, Fintech’lerin çözümleriyle bir araya gelerek iyi bir kombinasyona oluşturabileceklerini ifade ediyor. Chisti ayrıca FinTech şirketlerinin geleceği çok parlak olduğunu düşünüyor ve önümüzdeki 15 yıl içinde bu girişimlerin bankaların yerini alacağını iddia ediyor. Chisti bu iddiasını şu örnekle açıklıyor: “Bu sene Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda BBVA yetkilileri artık kendilerini fintech şirketi olarak gördüklerini açıkladı. Bundan sonra artık diğer bankaların da uyanıp bu noktaya geleceklerini düşünüyorum.” Chisti’nin diğer bir görüşü de bankacılık sektöründe çalışanlar ya da gelecekte bu sektörde çalışmak isteyenlere ilişkin. Chisti’ye göre, gelecekte bankacılıkta çalışmak isteyenler için işlerin birçoğu FinTech girişimlerinden çıkacak. Dolayısıyla bankacılıkta kariyer düşünenlerin FinTech şirketlerini de göz önünde bulundurmaları gerekiyor.