Skip to main content

Spotify daha önce sesli kitaplar konusunda çeşitli denemeler yapsa da bu adımın bu alanda attığı en önemli adım olduğu aşikâr.

Yakın bir gelecekte Spotify üzerinden pek çok sesli kitabı dinlemek mümkün olabilir. Zira Spotify, bir sesli kitap platformu olan Findaway’i satın aldı. Bu satın alım işlemini iki şirket de yaptıkları açıklamalar ile kamuoyuna duyururken, anlaşmanın detayları hakkında bilgi verilmedi.

Bir sesli kitap dinleme platformu olan ve sesli kitap üreticileri için uygulamalar da üreten Findaway’in koleksiyonunda 325 binden fazla sesli kitap bulunuyor. Amazon ve Apple gibi devler ile anlaşması da bulunan Findaway’in Spotify’e katılmasının ardından nasıl bir yol izleyeceği henüz açıklanmamış olsa da Spotify tarafından yapılan açıklamada bu satın alım işleminin Spotify’in sesli kitap kataloğunu genişletmesi ve yazarlar ile yayıncılar için yeni fırsatlar yaratması için önemli bir adım olduğu söylendi.

Bu adım her ne kadar Spotify’in sesli kitap dünyası ile ilgili ilk adımları olmasa da en büyük adımı olduğu aşikâr. Zira Spotify’in bundan önceki adımları bazı klasiklerin ve Harry Potter serisinin ilk kitabının ünlüler tarafından seslendirilmesini içeriyordu. Örneğin, Hilary Swank Spotify için Kate Chopin’in The Awakening adlı kitabını, Forest Whitaker ise Fredrick Douglass’ın Narrative of the Life of Fredrick Douglass, an American Slave adlı kitabını seslendirmişti. Harry Potter ise Harry Potter’i canlandıran Daniel Radcliffe de dahil olmak üzere Eddie Redmayne, Stephen Fry, David Beckham, Dakota Fanning, Claudia Kim ve Noma Dumezweni gibi ünlü isimler tarafından seslendirilmişti.

Kaynak: Spotify acquires audiobook platform Findaway – Engadget