TEKNOLOJİ

Burcu Şahin | 11.02.2019 - 10:56

FaceTime açığını bulan çocuğa Apple’dan ödül

Apple, geçtiğimiz günlerde FaceTime uygulamasında önemli bir güvenlik açığı tespit ederek gündem olan 14 yaşındaki çocuğu ödüllendiriyor.

Geçtiğimiz günlerde Apple’ın görüntülü arama servisi FaceTime, önemli bir güvenlik açığı ile gündeme gelmişti. FaceTime’ın güvenlik açığını 14 yaşındaki Grant, arkadaşları ile Fortnite oynarken farketmişti. Grant, hatayı annesine söyledi ve anne Michele Thompson Apple’a e-posta ve sosyal medya vasıtasıyla güvenlik açığını raporladı. Durumdan haberdar olan Apple,  iOS’un 12.1.4 versiyonununda hatayı düzelterek tüm kullanıcılara açtı.

Bilindiği gibi Apple, sistemde açık bulanları her büyük şirket gibi ödüllendiriyor. Grant’ın bulduğu güvenlik açığında, FaceTime ile aranılan kullanıcı aramaya cevap vermese bile dinlenebiliyordu.

REUTERS/Shannon Stapleton

Reuters’ın aktardığına göre Apple’ın Thompson ailesini ödüllendireceği ve 14 yaşındaki gencin eğitimi için ayrıca bir hediye vereceği belirtildi. Ödülün ne kadar olacağı ile ilgili net bir rakam paylaşılmasa da, Apple’ın ‘Bug Bounty’ programı dahilinde çeşitli güvenlik açıklarını haber verenlere 200 bin dolara kadar ödeme yaptığı biliniyor.