SOSYAL AĞLAR

DigitalAge | 16.01.2013 - 09:40

Facebook’un yeni özelliği: ‘Graph Search’

Graph Search, kullanıcılarla tanıştı Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, dün (15 Ocak) düzenlenen basın toplantısında önemli bir yeniliği duyurdu. Bir milyardan fazla insanı, 240 milyardan fazla fotoğrafı ve bir trilyondan fazla bağlantıyı kapsayan Facebook, tüm bu bağlantılar arasında yön bulmayı kolaylaştırarak onları daha kullanışlı hale getirecek yeni ‘Graph Search’ özelliğini kısıtlı beta sürümüyle kullanıma sundu. Facebook […]

Graph Search, kullanıcılarla tanıştı
Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, dün (15 Ocak) düzenlenen basın toplantısında önemli bir yeniliği duyurdu. Bir milyardan fazla insanı, 240 milyardan fazla fotoğrafı ve bir trilyondan fazla bağlantıyı kapsayan Facebook, tüm bu bağlantılar arasında yön bulmayı kolaylaştırarak onları daha kullanışlı hale getirecek yeni ‘Graph Search’ özelliğini kısıtlı beta sürümüyle kullanıma sundu. Facebook üzerinde görüntüleyebileceğiniz içerikle kısıtlı olan bir arama özelliği sunan Graph Search, ilk etapta yalnızca İngilizce dilinde erişilebilir olacak.
 
Neler yapılabiliyor?
Graph Search sayfanın en üst kısmında daha büyük bir arama çubuğu olarak yer alacak. Bir şey aradığınızda yaptığınız arama sadece çıkacak sonuçları belirlemeyecek; aynı zamanda sonuçların oluşturduğu sayfanın başlığı olacak. Başlıkları düzenleyebilecek ve böylece sizin ve arkadaşlarınızın Facebook üzerinde paylaştığı içeriğin size özel bir görünümünü yaratabileceksiniz.  
Google’dan farkı
Graph Search ve internet üzerinde yapılan aramanın birbirinden farklı olduğu belirtiliyor. İnternet üzerinden yapılan aramada bir anahtar kelime grubu ile mümkün olan en iyi sonuçları elde etmek için tasarlandığını, Graph Search’ün ise belirli bir sözcük grubunu kullanarak Facebook üzerinde paylaşılan kişilere, yerlere, fotoğraflara ve diğer içeriklere ulaşmayı sağladığına dikkat çekiliyor.
Graph Search’ün internet üzerinde arama yapmaktan bir diğer önemli farkı ise Facebook üzerindeki her bir içeriği görebilen kişilerin farklı olması ve paylaşılan içeriğin çoğunun herkese açık olmaması. 
Uygulamaya buradan ulaşılabilir.