Skip to main content

Facebook 1 milyar kullanıcıya sahip olabilir; ancak yüzde 10’u insan değil  Facebook üzerinde evcil hayvanlar, markalar gibi en az 100 milyon kadar farklı hesap bulunuyor.  Facebook bunun gibi kullanıcıları kendi…

Facebook 1 milyar kullanıcıya sahip olabilir; ancak yüzde 10’u insan değil 
Facebook üzerinde evcil hayvanlar, markalar gibi en az 100 milyon kadar farklı hesap bulunuyor. 
Facebook bunun gibi kullanıcıları kendi çeyrek raporlamalarında ‘aylık aktif kullanıcı’ olarak hesaplamalarına alıyor. 
Quartz sitesinde yer alan haberde, bazı örnekler paylaşılıyor. Bu ilginç hesaplardan birine örnek olarak James adındaki köpeğin sahip olduğu hesap gösteriliyor. 
Facebook kullanıcı veri analizi yapan eMarketer, Facebook’tan ziyade diğer şirketlerden edindiği verilerini paylaştı. 2012 yılı için Facebook, Ekim ayında 1 milyar kullanıcıya ulaştığı duyurusunu yapmıştı. eMarketer ise bu sayının yalnızca 889,3 milyonu gerçekten insanlardan oluşuyordu. Bu sayı da Facebook’un yayınladığı kullanıcı sayısından neredeyse 100 milyon daha az. 
Son çeyrek bildirisinde Facebook, 1,11 milyar kullanıcıya ulaştığını belirtmişti. eMarketer ise sosyal ağ sitesinin (listenin gerçek insanlardan oluşması açısından) bu rakama 2014 yılına kadar ulaşamayacağını bildirdi. 
eMarketer açıkladığı raporun, Facebook’un kullanıcı veri tabanına ilişkin oluşturulan bağımsız analizlerine dayandığını bildirdi.