Skip to main content

Facebook, dört ay önce F8 Geliştirici Konferansı’da tanıttığı çöpçatanlık uygulamasını test etmeye başladı.

Facebook, F8 Geliştirici Konferansı’nda tanıttığı çöpçatanlık uygulamasını Kolombiya‘da test etmeye başladığını duyurdu. Facebook’un çöpçatanlık uygulaması ilk bakışta bir diğer ilişki uygulaması Hinge’e benziyor. Uygulamayı diğerlerinden farklı kılansa kullanıcıları arkadaşlık havuzuna katılmayı teşvik edecek Facebook’un diğer Gruplar ve Etkinlikler entegrasyonuna sahip olması.

Facebook’un çöpçatanlık uygulaması neler sunuyor?

Facebook’un çöpçatanlık uygulamasının masaüstü versiyonu bulunmuyor, şu an için sadece Facebook’un mobil uygulamasında kullanılabiliyor. Uygulama menü içerisindeki (☰)  sekmede yer alacak. 18 yaş üstü kullanıcılar için de açık olan uygulama şimdilik hiçbir reklam veya premium özellik içermiyor. Aktif edilmediği sürece çöpçatanlık uygulamasına dahil olma mecburiyetinin bulunmadığı uygulamada profil oluşturmak içinse; kullanıcının cinsiyeti ve önerilecek kişilerin cinsiyeti ve şehir gibi temel bilgiler olacak. Bunun yanında özelliği kullanmak üzere oluşturulan profil, Facebook arkadaş listesindeki kişilerden gizli olacak ve isteğe bağlı olarak ortak arkadaşlar görüntülenebilecek.

Uygulamada sohbet etmeden önce eşleşme için Tinder gibi uygulamalardan farklı olarak herkese mesaj gönderilebiliyor. Yanıt verdikleri takdirde çöpçatanlık özelliğinin ayrı bir bölümünde yeni bir sohbet penceresi açılıyor. Mesajların metin ve emoji kullanımıyla sınırlı olduğu pencerede fotoğraf ve video gönderilemiyor.

Tinder ve türevlerinin ilişkiden çok eşleşmeye odaklı uygulaması, kullanıcıları yeni eşleşme aramasına iterek ilişkide derinleşmeyi engellediği yönünde eleştirilere konu olmuştu. Facebook’un yeni girişiminin nasıl tepkiler alacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz.