Skip to main content

Facebook, görme engellilerin fotoğrafları anlayabilmeleri adına Automatic Alternative Text (ATT) adını verdiği bir araç geliştirdi

Facebook faydalı bir yeniliğe imza aratarak, görme engellilerin sosyal medyada fotoğrafları tanıyabilmeleri adına ATT aracını geliştirdi. Araç, yayınlanan fotoğrafları tarayarak, kullanıcılara fotoğrafın ne olduğunu sesli olarak iletiyor. Sistem şu anda iOS sürümünde kullanılmaya başladı.

facebook att

Konuyla ilgili açıklama yapan Facebook’un ilk görme engelli mühendisi Matt King, “Facebook zaman tünelinin ne kadar görsele dayalı olduğunu düşünün. İnsanlar yayınlanan fotoğraflara yorum yapıyor veya insanlar paylaşılan görsellerle ilgili konuşuyor. Ancak gerçekten o fotoğrafın ne olduğunu kimse söylemiyor. Böyle bir durumda benim gibi biri “Burada ne oluyor?” diye kendine soruyor” ifadelerine yer verdi.

ATT aracını kullanmak oldukça kolay. Uygulama, fotoğrafı algılayarak görme engelli kullanıcılarına ne olduğunu sesli olarak iletiyor. Facebook’un iOS sürümünde ve İngilizce olarak kullanılabilen ATT aracı, yakın zamanda diğer platformlarda da olacak.