Skip to main content

Facebook ve WhatsApp, coronavirüsü ile ilgili yanlış bilgilerle mücadele eden doğruluk kontrolü kuruluşlarına yardımda bulunuyor.

Facebook, COVID-19 ile ilgili paylaşılan asılsız haberlerin ve yanlış bilgilerin önüne geçmek adına, Poynter’in Uluslararası Doğruluk Kontrolü Ağı (IFCN) ile birlikte bir hibe programı hayata geçirdiğini açıkladı. Program kapsamında, COVID-19 ile ilgili yayılan bilgileri teyit etmek için dünyanın dört bir yanında sürekli olarak çalışan bağımsız üçüncü taraf doğruluk kontrolü kuruluşlarına toplamda 1 milyon dolarlık yardımda bulunulacak.

Aynı zamanda şirketin anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp da IFCN’e 1 milyon dolarlık ek yardımda bulunacak. Yapılan yardım ile, WhatsApp Business içindeki WhatsApp Business API da dahil olmak üzere gelişmiş özelliklerin kullanılmasını içeren eğitimler desteklenecek. WhatsApp, attığı bu adımla IFCN sertifikalı doğruluk kontrolü kuruluşlarının etki alanlarını genişletmeyi ve yerel toplulukların tehlikeli olabilecek söylentiler konusunda bilinçli olmalarını sağlamayı hedefliyor.

Programla ilgili daha fazla bilgi almak isteyen doğruluk kontrolü kuruluşları IFCN’nin internet sitesini ziyaret edebilirler. Hibe programına başvurular 18 Mart – 1 Nisan tarihleri arasında www.ifcn.submittable.com adresi üzerinden devam edecek.