Skip to main content

Ünlü sosyal medya sitesinde gerekli güvenlik önlemlerini alsanız dahi dikkat etmeniz gerekenleri Trend Micro açıklıyor.  Dünya çapında internet kullanıcılarının en fazla tercih ettiği sitelerin başında gelen Facebook, ülkemizde de çok…

Ünlü sosyal medya sitesinde gerekli güvenlik önlemlerini alsanız dahi dikkat etmeniz gerekenleri Trend Micro açıklıyor. 

Dünya çapında internet kullanıcılarının en fazla tercih ettiği sitelerin başında gelen Facebook, ülkemizde de çok yoğun olarak kullanılıyor. Sosyal medya sitesi üzerinde gerekli güvenlik önlemleri ‘ayarlar’ bölümünden yapılsa dahi unutulmaması gereken noktalar bulunuyor. 

Trend Micro Güvenlik Araştırmalarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Rik Ferguson, kullanıcıların dikkat etmesi gereken 5 maddeyi şu şekilde sıralıyor: 
1.    Eğer bir arkadaşınızın duvarında paylaştığınız mesajın gizlilik ayarlarını kontrol etmezseniz, otomatik olarak ‘arkadaşınızın arkadaşları’ mesajınızı görebilecek şekilde ayarlanır.
2.   Paylaştıklarınızın istemediğiniz kişiler tarafından görülmesinin önüne geçmek için gizlilik ayarlarını yapmanız da yeterli olmuyor. Eğer sizin paylaştığınız şeyin altına herhangi bir Facebook kullanıcısı etiketlenirse, bu kişi tüm konuşmaları ve paylaşımınızı görüyor.
3.  Kamuya açık bir etkinlik ya da sayfada bir paylaşımda bulunduğunuzda, bu paylaşımın gizlilik ayarlarını değiştiremezsiniz. Sadece o paylaşımı kendi profilinizden kaldırabilirsiniz.
4.  Gizlilik ayarları ‘Arkadaşlarımın arkadaşı’ olarak belirlenmiş bir paylaşımı arkadaşınızın duvarına yerleştirdiğinizde, ‘İstemediğiniz’ kişiler de o paylaşımı görecek. Çünkü onlar sizin arkadaşınız.
5. Paylaştıklarınız herkese açık olsun ya da sadece arkadaşlarınızın arkadaşları görebilsin, tanımadığınız birçok insanın sizi gördüğünü ve arkadaşlıktan çıkardığınız kişilerin dahi sizi takip edebildiğini unutmayın. Bu sebeple paylaşımlarınıza her zaman dikkat edin.
Ferguson’un paylaştığı kritik hatırlatmaların yanı sıra profilinize dışarıdan bakmayı unutmayın. ‘Başkasının gözünden gör’ seçeneği ile hem arkadaşınız olmayanlar tarafından hem de belirleyeceğiniz bir kişi tarafından nasıl göründüğünüzü öğrenebilirsiniz. 
Konu ile ilgili detaylı bilgiye şuradan ulaşabilirsiniz.