Skip to main content

Facebook’ta uzun zamandır paylaşılan, son iki gündür ise RESMILEŞTI DİKKAT!!! diye başlayan yazıya itibar etmeyin

Facebook’ta uzun zamandır gördüğümüz, sözde uyarı niteliğindeki yazı hızla yayılmaya başladı. Sosyal medya kullanıcıları tarafından “Resmileşti Dikkat” başlığıyla paylaşılan metnin hukuki açıdan geçerliliği bulunmuyor.

RESMILEŞTI DİKKAT!!! ibaresi eklenen paylaşım rekoru kıran içerik şöyle;

“RESMILEŞTI DİKKAT!!! T.C. Başbakanlık Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğünün 16.02.2016 tarih ve 69471265-010-06/1955 sayılı Milli Güvenliği tehdit eden örgüt ve yapılarla irtibatlı kamu çalışanları hakkındaki Genelge (2016/4) Resmi Gazetede yayınlanmıştır. Ayrıca MİT Müsteşarlığı Sosyal Ağ Bildirgesi doğrultusunda Facebook’un güvenlik açığından ötürü hesabım üzerinde bulunan tüm verilerimin (IP, fotoğraflarım, paylaşımlarım vs.) çarpıtma yolu ve yasa dışı bir şekilde sahte kişilerce kullanılmasından ve doğabilecek tüm zararlardan ilgili Türk Ceza Kanunu maddeleri gereğince Facebook sorumludur. Bu hesabımdan başka bir hesabım olmadığını bildirir ve gereğinin buna göre yapılmasını tarafınıza arz ederim. NOT: PAYLASMAYIN DUVARINIZA YAPISTIRIN.”

resmileşti dikkat

Sosyal medya kullanıcılarının hesaplarının çalınması halinde bazı terör örgütleriyle hiçbir bağlantılarının olmadığını, hesaplarından yapılacak paylaşımlardan da kendilerinin sorumlu tutulamayacağına ilişkin “Resmileşti Dikkat” başlığıyla hızla yayılan mucizevi mesajın hukuki açıdan herhangi bir geçerliliği bulunmuyor.