Skip to main content

Yalnızca ABD’li kullanıcıların ulaşabildiği Facebook’un ‘Graph Search’ uygulamasına yeni özellikler eklendi.

Facebook, kendi dâhili arama motoru Graph Search’i Ocak ayında tanıttığında Google’ın arama motorunu geçebileceği tahmininde bulunulmuştu. Kişiler, yerler, fotoğraflar ve ilgi alanları gibi ilginç aramalara imkân veriyordu.

Bugün (1 Ekim) ise Facebook, arama motoru ile ilgili resmi blogunda yeni bir duyuru yaptı. Blog yazısında, Graph Search’in fotoğraf yazıları, yapılan check-in’ler, yorumlar, paylaşım ve durum güncellemelerinin de dâhil edildiği belirtiliyor. Aramalar ise paylaşımlarını size açmış olan kullanıcılar arasında yapılıyor. Bu özellik de Graph Search’e sahip küçük bir kullanıcı grubuna test aşamasında sunuldu. Forbes.com’da yer alan habere göre; Graph Search’e tüm ABD’li kullanıcılar ulaşabiliyor ve İngilizce dilinde aramalar yapabiliyor.

Bu kısıtlamalara rağmen, eski paylaşımlarının kolaylıkla bulunur durumda olmadığını düşünen kullanıcılara kötü bir sürpriz olabilir. Duyurunun yapılmasından birkaç dakika sonrasında teknoloji basınında yer alan bazı kullanıcılar, Twitter’da şu notu düştü:

“Artık arkadaşlarınızın Facebook paylaşımlarınızı tehdit etme amacıyla arayabilirsiniz.” (The Verge)

“Facebook artık Graph Search’i paylaşım, yorum ve check-in yapmaya imkân veriyor. Bu durum daha kötü bir hal alacak.” (Tech Crunch)

Kullanıcılar diğer yandan, Facebook’ta paylaşımlarını arkadaşlarıyla herkese açık olarak yaparsa, her zaman için tüm kullanıcıların okuyabileceğini hatırlamakta fayda var. Bununla birlikte oluşan durumun ise Facebook ve gizlilik üzerine bir başka tartışmaya götürmeyeceği düşünülüyor. Aksine, Facebook için potansiyel bir ortam yaratıp, Twitter gibi günlük etkinlikler için bir alan haline gelebilir.