Skip to main content

Facebook, Cisco ile bir anlaşmaya vardı. Şirketlerin yaptığı açıklamayla, bir senedir hazırlık yapılan bu işbirliği resmiyet kazanmış oldu.

Yapılan anlaşmaya göre; otel, dükkan ve diğer işletmeler çok yakında müşterilerine ücretsiz Wi-Fi hizmeti sunuyor. Karışılığında ise kullanıcıların kendi Facebook hesaplarından iş yerlerinde check-in yapmaları gerekiyor.

Facebook’un sunduğu bu hizmetten yararlanabilmek için işletmelerin önce Cisco yönlendiricisine (router) Facebook yazılımını yüklemesi gerekiyor. İnternet tarayıcı sayfası açıldığında ise kullanıcılardan Facebook hesaplarına girerek check-in yapmaları isteniyor. Böylelikle kullanıcılar kablosuz internete erişim sağlayabiliyor.

cio.com’un haberine göre; işletmeler, Facebook’ta daha etkin olmasını sağlayan bu check-in’lerden yararlanabilir. Sosyal paylaşım ağı ayrıca check-in yapan kullanıcıların yaşı, cinsiyeti, yaşadığı yer gibi bilgilerini veriyor. Paylaşılan bu bilgileri de işletmeler, kendi pazarlama programları için kullanabilir. Facebook, bu bilgileri anonim olarak paylaşacağını duyurdu.

Facebook ayrıca, işletmelerin bu verileri müşteri tercihlerini anlamada ve hedef kitleye ulaşmada kullanabileceğini belirtti. Ayrıca işletmeler, paylaşan bilgileri kendi reklam ve pazarlama kampanyalarını geliştirmede de kullanabilir.

Facebook da bu durumdan karlı çıkan taraf konumunda. İşletmelerin Facebook Sayfalar’ında (Pages) yer almasını sağlayarak, platform üzerinde daha çok reklam paylaşmasına imkân sağlar.

Sunulan bu hizmet, elli ülkede küçük ve orta ölçekli işletmelerde yaklaşık bin Wi-Fi yerleştirmesini gerekli kıldı. Facebook sözcüsünün belirttiğine göre; duyurulan bu program daha büyük şirketleri de hedefine alıyor.