Skip to main content

Meta, Instagram’ın yayın kanallarını Facebook ve Messenger’a getiriyor.

Şubat ayında Meta, Instagram için “yayın kanalları” adı verilen ve uygulamaya tek yönlü mesajlaşma özelliği getiren Telegram benzeri bir özelliği başlatmıştı. Daha sonra WhatsApp’a da gelen özellik, içerik üreticilerin takipçileriyle doğrudan etkileşime girmesini kolaylaştırdı.

Şimdi ise şirket yayın kanalları özelliğinin kapsamını genişletiyor ve bunu Facebook ve Messenger’a da getiriyor. Facebook sayfaları olan içerik üreticiler ve tanınmış kişiler artık topluluklarına fotoğraf, video, GIF ve sesli notlar dahil olmak üzere mesajlar gönderebilecek.

Yayın kanalları tek yönlü bir mesajlaşma seçeneği sunuyor. Yani yalnızca kanalın yöneticisi mesaj yazabiliyor. Yayın kanallarına abone olanlar ise kanal yöneticisinin paylaştığı mesajlara tepki verebiliyor, anketlerde oy kullanabiliyor.

Yöneticiler doğrudan sayfalarından bir kanal oluşturabilecek ve ilk mesaj gönderildikten sonra Facebook, kanalın bağlı olduğu sayfanın takipçilerine kanala katılmaları için tek seferlik bir bildirim gönderecek.

Meta CEO’su Mark Zuckerberg tarafından paylaşılan ekran görüntülerine göre yayın kanalları, kullanıcıların Messenger sohbetlerinde “Kanallar” etiketli bir sekme altında görünecek. Katılımcılar, sayfa sahibi her güncelleme gönderdiğinde bildirim alacak ancak istedikleri zaman kanalın sesini kapatabilecek.

Yayın kanalları özelliğinin henüz her yerde kullanılmadığını ve yayın kanalı açma seçeneğini bulamayanların şimdilik bekleme listesine katılabileceğini belirtelim. Meta, yayın kanalları özelliğin erişilebilir olduğu bölgelerdeki sayfa yöneticilerinin ise, özelliği kullanmaya hemen başlayabileceğini söylüyor.

Kaynak: Meta brings Instagram’s broadcast channels to Facebook and Messenger – engadget