Skip to main content

Meta CEO’su Mark Zuckerberg şirketin Instagram’da Channels (yayın kanalları) adlı yeni bir yayın sohbet özelliği başlattığını duyurdu.

Bu özellik, içerik oluşturucuların takipçileriyle doğrudan etkileşim kurmak için herkese açık, birden çok mesaj paylaşmasına olanak tanıyor. Yayın kanalları metinleri, resimleri, anketleri, tepkileri ve daha fazlasını destekliyor.

İleride Meta güncellemelerini paylaşmayı planladığı kendi yayın kanalını başlatarak bu özelliği duyuran Zuckerberg Facebook gönderisinde şu bilgileri verdi: “Yeni bir yayın sohbet özelliği olan Instagram kanallarını kullanıma sunmaya başlıyoruz. Meta’da geliştirmekte olduğumuz tüm ürün ve teknolojilerle ilgili haberleri ve güncellemeleri paylaşmak için bir kanal başlatıyorum. Bu kanal, Meta ürün haberlerini ilk paylaştığım yer olacak. Ayrıca önümüzdeki aylarda kanalları Messenger ve Facebook’a da getireceğiz.”

Yayın kanalları, içerik oluşturucuların takipçilerinin gelen kutularına çeşitli güncellemeler ve haberler göndermesine olanak tanıyor. Bir içerik oluşturucu kanallara eriştiğinde, Instagram gelen kutusundan bir kanal başlatabiliyor. İlk mesajlarını gönderdikten sonra, takipçileri kanala katılmak için tek seferlik bir bildirim alıyor. İçerik oluşturucular, Hikâyeler’deki “kanala katıl” etiketini kullanarak takipçilerini kanalına katılmaya da teşvik edebiliyor. İçerik oluşturucular ayrıca yakında kanallarını profillerine sabitleyebilecek.

Instagram’daki tüm kullanıcılar yayın kanallarını keşfedebiliyor ve içeriği görüntüleyebiliyor. Ancak yalnızca kanala katılan takipçiler, içerik oluşturucu güncelleme yayımladığında bildirim alıyor. Takipçiler istedikleri zaman yayın kanallarından ayrılabiliyor, sesini kapatabiliyor ve içerik oluşturuculardan gelen bildirimlerini de kontrol edebiliyor.

Instagram, yayın kanallarında sadece içerik oluşturucuların paylaşım yapabileceğini, takipçilerin ise sadece içeriklere tepki verebileceğini ve anketlere katılabileceğini belirtiyor.

Şimdilik sadece ABD’de kısıtlı sayıda içerik oluşturucusuyla kanalları test etmeye başlayan Instagram, önümüzdeki aylarda bu özelliği genişletmeyi planlıyor. İlk testin parçası olan içerik oluşturucuları arasında; Austin Sprinz, Chloe Kim, David Allen, FaZe Rug, Flau’jae Johnson, Gilbert Burns, Josh Richards, Karen Cheng, Katie Feeney, Lonnie IIV, Mackenzie Dern, Mikaela Shiffrin, Tank Sinatra ve Valkyrae gibi isimler yer alıyor.

Kaynak: Instagram launches a new broadcast chat feature called ‘Channels’ – TechCrunch