Skip to main content

Facebook ve Instagram, 13 yaşın altındaki kullanıcı hesaplarını kapatma kararı aldı.

Küçük yaştaki kullanıcıların üzerindeki denetimi arttırmak isteyen Facebook ve Instagram, aldığı kararla birlikte 13 yaşından küçük olan kullanıcıların hesaplarını kapatma kararı aldı.

Facebook ve Instagram’ın kullanıcı sözleşmesinde 13 yaşından küçüklerin Instagram kullanmasının yasak olduğu bilgisine yer verilmesine karşın, bu hesaplar ancak mahkeme kararıyla kapatabiliyordu. Çocuk kullanıcıları koruma konusunda daha aktif olmak isteyen Facebook, 13 yaşın altındaki kullanıcı hesaplarını kapatacaklarını açıkladı. Hesaplarını tekrar açmak isteyen kullanıcıların Facebook’a kimliğini yollayarak 13 yaşın üstünde olduğunu kanıtlamaları gerekecek. Aslında sorunun kaynağı Instagram’a yeni üye kaydı yaptırırken herhangi bir kısıtlamanın olmaması.

Facebook TechCrunch’a, yaptığı açıklamada, hesapları kontrol eden çalışanlarının yaş politikasını uygulamak için yeni bir eğitim programına alındığını açıkladı. Öte yandan yaş sınırı kısıtlamasının kullanıcı sayısına bağlı olarak reklam gelirlerinin azalması ile sonuçlanabileceğine dikkat çekiliyor.